BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a remegő kezű befektetők estek ki?

Meredek hét közbeni esés után a hét végére valamelyest ismét talpra állt az arany árfolyama. A megtépázott nimbuszú nemesfém egyrészt a technikai indikátoroknak köszönhetően pattant vissza ismét, mint ahogy a korábbi esése is részben ezzel magyarázható. Másrész az Egyesült Államokból érkező rossz makróadatok teremtettek kedvező hangulatot a visszaemelkedéshez – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

Az utóbbi időszakban kitisztultak a túlvett spekulatív pozíciók a határidős tőzsdéken, de nagy hatással volt az Indiában megemelt importvámok miatt visszaeső kereslet is, ami húzta lefelé az arany árát. Továbbá jelentős nyomás érkezett még az utóbbi két hétben az erős dollár felől a nyersanyagok, köztük a nemesfém piacára. A dollár index zsinórban 12 egymást követő napon erősödött, amire a zöldhasú erejét az euróval, japán jennel, angol fonttal, kanadai dollárral, svéd koronával és a svájci frankkal szemben együttvéve mutató index 1973-as indulása óta nem volt még példa.

Ugyanakkor a jellemzően hosszútávra tervező fizikai vásárlóknál, valamint az aranyra specializálódott tőzsdén kereskedett alapoknál (ETF) egyáltalán nem lehet masszív eladói hullámról beszélni. A Credit Suisse úgy véli, hogy az arany ára eddig még nem reagálta le a tízéves futamidejű inflációkövető kötvények (Treasury Inflation Protected Securities, TIPS) trendszerű emelkedését Amerikában. Márpedig az aranyár hagyományosan ezzel párhuzamosan alakul, ami nem véletlen, hiszen az infláció növekedése a reálkamatok csökkenését eredményezi, ez pedig egyike az arany keresletét döntő módon befolyásoló tényezőknek. A bank stratégái ezért abból indulnak ki, hogy ezt az ellentmondást az arany árfolyamának emelkedése fogja majd feloldani.

Az Arany Világtanácstól (World Gold Council) érkező legfrissebb fundamentális adatok az idei első negyedévre vonatkozólag szintén adnak muníciót az arany mellett érvelőknek. Bár a nemesfém iránti globális kereslet az év első három hónapjában visszaesett 5 százalékkal, ez leginkább az ékszeripar csökkenő fogyasztásának tudható be. A stratégiai nagybefektetők – köztük Soros György, aki újabban csaknem megnégyszerezte aranybefektetéseit – és a jegybanki aranyvásárlások által támasztott kereslet ezzel szemben erős tudott maradni. Ez a befektetési portfoliókban meglévő kockázatok kezelésének, egy szélesebb diverzifikációs szükséglet felé mutató tartós trendnek a jele. Ennek kapcsán különösen egyes ázsiai országok hajlamosak az aranyár mérséklődését bevásárlásra kihasználni.

Az aranyár elmúlt heti visszaemelkedése részben technikai természetű, részben az amerikai konjunktúra körüli aggodalmak okozták. Előbb középszerű foglalkoztatási adatokról jöttek hírek, majd a gazdaság növekedésével kapcsolatosan érkező negatív kilátások mozgatták meg a befektetők fantáziáját arra vonatkozólag, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve Bank (Fed) valamilyen formában ismét a monetáris lazítás eszköztárához nyúlhat.


 

Világgazdaság Online-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.