Az adó bevezetésével megkezdődhet egy dinamikus átrendeződés a biztosítási piacon – véli Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. kommunikációs igazgatója.
Az alkusz szakemberei szerint a lakásbiztosítás a leggyengébb láncszem, legalábbis itt van a legtöbb olyan szerződés, amelyhez évek, sőt évtizedek óta nem nyúltak az ügyfelek, ezért korszerűtlen és esetleg drága is. A CLB várakozásai szerint így felbolydul a biztosítási piac, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampányhoz hasonló mozgás kezdődhet minden kategóriában.
A biztosítóknál ugyanakkor úgy vélik, hogy nem vonható egyértelmű párhuzam a kfgb és az egyéb nem életbiztosítási termékek között, hiszen utóbbiaknál az ár mellett a nyújtott szolgáltatás tartalma is meghatározó szempont a választásnál. Szurgyi Nándor, az Aegon Magyarország lakásbiztosítási üzletágának igazgatója szerint érdemes óvatosan bánni az új adó kapcsán megjelent nyilatkozatokkal, a biztosítási díjon való spórolás jegyében ugyanis fontos kockázatok maradhatnak ki, és az ügyfél egy esetleges kár bekövetkeztekor szembesülhet azzal, hogy ezt a védelmet az adó miatt lespórolta a szerződésből.
Az Aegon szakértője szerint természetesen időszakonként célszerű minden biztosítást áttekinteni, de annál a biztosítónál kell kezdeni a tájékozódást, aki a biztosítást kezeli. Szintén célszerű ügyintézővel vagy tanácsadóval konzultálni, hiszen a lakásbiztosítási termékek bonyolultabbak, és nehezebb őket internetes programok segítségével összehasonlítani.
„A lakásbiztosítások átlagdíja 25–35 ezer forint körül mozog. A 10 százalék már itt is jelentős összeg lehet éves szinten, de még mindig nem jelenthet akkora kiadást, amennyiért érdemes lenne nagyobb kockázatot vállalnia az ügyfélnek, és egy olcsóbb, de kevesebb szolgáltatást nyújtó biztosításra váltani” – érvelt az igazgató.
A kormány a jövő évtől vezetne be egységes biztosítási adót. A most ismert tervek szerint csak az életbiztosítások maradnak adómentesek, a vagyon- és balesetbiztosításokat 10 százalékos, a cascót 15 százalékos adó terhelné a bruttó díjbevétel után, míg az autósok kötelező felelősségbiztosításaira kivetett 30 százalékos baleseti adó változatlan mértékű maradna az egységesített biztosítási adón belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.