A pénzintézetek számolnak ezzel a lehetőséggel, ezt mutatja, hogy Herbert Stepic, a tőzsdén jegyzett Raiffeisen Bank International (RBI) vezére közölte: az általa vezetett pénzintézet erre az esetre 25 milliárd euró összegű "likviditási puffert" tett félre. Ezzel akarnak felkészülni a görög válság eszkalációjára, a tőke elsősorban a kelet-európai leányoknál jelentkező esetleges bizonytalanságok ellen védheti a bankot. Ezt a "legsúlyosabb esetre" szóló összeget, amely "néhány milliárddal nagyobb a normálisnál", az elmúlt hónapokban teremtették elő – írja a Die Presse.
Az Osztrák Nemzeti Bank is megemelte a kockázati tartalékalapját. A 400 millió euróval, 7,2 milliárd euróra történt feltöltést azonban nem kifejezetten a görög válsággal indokolták. Claus Raidl, az Osztrák Nemzeti Bank elnöke a nemzeti bank mérlegének prezentálásakor úgy fogalmazott: a tőkeemelést a jelentős piaci bizonytalanság magyarázza.
Azt, hogy vajon az Európai Központi Bank is felkészül-e Görögország kilépésére, Ewald Nowotny, a jegybank kormányzója, egyben az osztrák nemzeti bank elnöke nem válaszolta meg. "A világ minden jegybankjának az a kötelessége, hogy minden eshetőségre felkészüljön" - hangoztatta Nowotny. Mindazonáltal Görögország kilépése "nagy megrázkódtatást jelentene", aminek hatásait nem lehet felbecsülni.
Mindenesetre a Handelsblatt tegnapi beszámolója szerint egyre közeledik Görögország kilépése az euróövezetből. Az Európai Központi Bank és a Bundesbank válságstábokat hoznak létre, a kormányok pedig nemzeti szükségterveket dolgoznak ki, miközben a görög pénzügyminisztérium cáfol. A Die Zeit úgy tudja, hogy eközben az EKB is felállított egy krízis bizottságot Jörg Asmussen igazgatótanácsi tag vezetésével. A bank nem kommentálta az értesülést, Asmusssen megfogalmazása szerint viszont az EKB jelenleg is az "A terven" dolgozik, ami Görögországnak az övezetben maradását jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.