BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint mutatja a legnagyobb mozgást az egész világon

A világon a forint a legnagyobb árfolyammozgást mutató deviza. A sérülékenységet az EU/IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanság erősítette fel. A kormány tavaly decemberben fogadta el az EU és az IMF által kifogásolt jegybanktörvényt. A nemzetközi szervezetek az MNB függetlenségét féltik, és a kormány még mindig nem módosította úgy a törvényt, hogy az megfeleljen az elvárásoknak, és megindulhassanak a tárgyalások. A piacon pedig egyre többen fogadnak a forint esésére.

Hat hónapja patthelyzet áll fenn Orbán Viktor és a Nemzetközi Valutaalap között a hitelkeretről szóló feltételek miatt, így a forint a világ leginkább volatilis devizája lett. A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint a forint május óta 9 százalékot esett a dollárral szemben, és több mint 3 százalékot veszített értékéből az euró ellenében. Az eurót 295,5 forinton jegyzik szerdán, amelyre a reggeli 297-es árfolyamról erősödött a hazai deviza.

Bernd Berg, a Credit Suisse feltörekvő piaci stratégája június elején azt mondta, hogy a forintárfolyammal kapcsolatos várakozásukat módosították, a gyengülés irányába. Az elmúlt néhány hónapban reménykedések és csalódások időszakát is megéltük a hitel-megállapodás kapcsán – hangsúlyozta a közgazdász. Ameddig a remények nem valósulnak meg, addig nem láthatjuk a forint folyamatos rallyját – tette hozzá.

A Credit Suisse közgazdásza 290-310-es euró/forint várakozást fogalmazott meg három hónapos távlatba. Berg a korábbi 280-298-as várakozását vizsgálta felül. A Reuters konszenzusa szerint ugyanakkor az elemzők várakozása alapján az eurót egy hónap múlva 288 forinton jegyezhetik, és ezzel megegyezik a három hónapos várakozás is. A közgazdászok mediánvéleménye szerint egy éves távlatban 280 közelébe erősödhet a forint. Ugyanakkor az elemzők között is rendkívüli a bizonytalanság, 275 és 305-ös prognózisok is láthatóak éves távlatban. A várakozások közötti nagymértékű szóródást egyrészt az EU/IMF-tárgyalások alakulását övező kockázatok, másrészt az európai adósságválság alakulása befolyásolhatja.

Magyarország volt az Európai Unió első tagállama, aki nemzetközi hitelcsomagot kapott 2008-ban a Lehman Brothers csődje után, amikor a globális hitelpiacok befagytak – írja a Bloomberg. Orbán Viktor új nemzetközi segítséget kért 2011 novemberében, miután a forint történelmi mélypontra süllyedt 317-es árfolyamon.

A Bloomberg emlékeztet, az Orbán-kormány elfogadta tavaly decemberben az új jegybanktörvényt, figyelmen kívül hagyva az EU és az IMF kifogásait, ezzel a forint újabb történelmi mélypontra esett 324,24-es szinten.

A magyar gazdaság több mint két éve első alkalommal esett vissza az első negyedévben, miután az európai adósságválság miatt csökkent az exportkereslet. Nyers adatok szerint, kiigazított adatok alapján 1,4 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság az el első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest.

Magyarország a leginkább veszélyeztetett az euróövezeti adósságválságnak Közép-Kelet-Európában, mert a gazdaági növekedés a külső kereslettől, és a fiskális helyzet a leggyengébb a régióban – mondta Anne-Francoise Bluher, a Société Générale prágai közgazdásza.

A piacon január óta nem várják annyian a forint esését, mint jelenleg – írja a Bloomberg. A magyar államadósság törlesztésének leállása esetére köthető biztosítási felár (CDS-felár) öt hónapos csúcsra, 630 bázispontra került június elején. Kedden 574 bázisponton állt a csődkockázati mutató. Májusban 98 bázisponttal emelkedett a mutató Magyarországon, míg Lengyelországban 71, Csehországban pedig 21 bázisponttal ugrott.

A Bloomberg megjegyzi, a magyar államkötvények a befektetésre nem ajánlott kategóriában állnak mindhárom nagy hitelminősítő ügynökségnél. A magyar államadósság 78,5 százalék lehet a GDP arányában 2012-ben, míg Csehország adóssága 43,9 százalékon alakulhat. A lengyel államadósság pedig 55 százalék lehet az Európai Bizottság májusi jelentése szerint.

„Amíg a fundamentumok nem változnak érdemben, újabb és újabb eladói hullámokra számíthatunk” – vélekedtek az OTP Bank elemzői. Tardos Gergely és Pápa Levente úgy gondolja, hogy a görög választás eredménye ismét megrázhatja a piacokat, és ezt a forint az IMF-védőháló hiányában nagyon megszenvedheti.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.