Angela Merkel német kancellár viszont még mindig berzenkedik. Nem kell neki mások adóssága, azt mondja, hogy mindenki legyen felelős a sajátjáért, és valahol igaza is van. Hiszen jelen pillanatban úgy tűnik, hogy a „cechet” nekik kell kifizetni, azt pedig senki sem szereti. Ugyanakkor az is világos, hogy valószínűleg nincs más választás, mint a mélyebb integráció. Így a kancellár berzenkedése inkább a jó alkupozíció fenntartására szolgálhat és az utolsó pillanatban engedni fog a trojkának (Monti, Hollande, Rajoy – olasz, francia, és spanyol kormány- és államfők).
Mindenesetre izgatottan várjuk az elkövetkező két, vagy akár több nap eseményeit. Tegnap a spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy kétségbeesetten kiáltotta, hogy a rekord magas hozamok mellett nem fogják sokáig bírni, valami hathatósat is tenni kell a hosszú távú integrációs tervek mellett. Mindenesetre a piacok optimisták, s ezt a hangulatot a várakozásoknál jobb, amerikai ingatlanpiacok is fűtik. Így az elrugaszkodás a 20-30 napos mozgóátlagokról – ha nehezen is, de – megindult.
USA, Európa:
- A jó függőben levő lakásértékesítési adatok meghozták az amerikai befektetők kedvét a részvényvásárlásra. (DOW +0,7 százalék; S&P500 +0,9 százalék; Nasdaq +0,7 százalék)
- A jó hangulat a szárnyaló lakásértékesítési és tartós rendelés állomány adatoknak volt köszönhető. Habár az is igaz, hogy inkább az előbbi mozgatta meg a befektetők fantáziáját, ugyanis a várt 9,9 százalékkal szemben 15,3 százalékkal bővült a lakásértékesítések száma. Az elmúlt három nap várakozásokat meghaladó ingatlanpiaci adatai egyre inkább az piac feltámadását sugallják, amely viszont jó mérőszáma a gazdasági aktivitás változásának.
- Ma elkezdődik a várva-várt EU találkozó. Továbbra is szakadék van Angela Merkel és az olasz, francia, és spanyol vezetők között, miközben a spanyol miniszterelnök, mint egy fuldokló segítségért kiabált tegnap a spanyol parlamentben. Nem bírják már sokáig a magas kamatokat. Támogatja a fontos lépéseket az integráció felé, de azonnali lépésekre is szükség van! Hiszen a spanyolok anélkül megborulnak. Vagyis egyre erősebb a nyomás a közös kötvénykibocsátás irányába.
- Angela Merkel ma reggel 9 órakor rövid összefoglalót tart az EU találkozón.
- Az olaszok ma 5 és 10 éves kötvényeket bocsátanak ki 2,5 és 3 milliárd euró értékben. (11 óra)
- Az amerikai első negyedéves GDP szintén izgalmat hozhat ma a piacokra. A várt növekedés 1.9 százalék.
Olaj, arany:
- Annak ellenére emelkedik az olaj árfolyama, hogy a várt 1,3 millió hordóval szemben csak 0,1 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek az elmúlt héten. Ugyanakkor, ami az emelkedést okozta, az az a tény, hogy a finomított készletek 2,3 millió hordóval csökkentek a várt 1,2 millió hordós növekedéssel szemben, vagyis a teljes felhasználás jóval nagyobb volt, mint az olaj beszállítás. Így 1 százalékkal értékelődött fel az olaj árfolyama.
- Az arany továbbra is a sáv alján vacillál. Ma reggel éppen csökken kicsit.
Devizák:
- A tegnapi dollárerősödést követően, most az euró erősödését látjuk. A befektetők reménykednek a pozitív uniós lépésekben. Az első negyedéves GDP adat is kellő izgalmat hozhatnak a devizapár piacára ma délután.
- Az EUR/USD árfolyam a 20 és a 30 napos mozgóátlag alatt tartózkodik, s továbbra is a csökkenő trend az úr. Ettől függetlenül az 1,255 körüli 20-30 napos mozgóátlagok visszatesztelésre kerülhetnek.
- Az EUR/HUF devizapár továbbra is erős. Messze a 20-30-200 napos mozgóátlagok alatt van az árfolyam és itt stabilizálódik. Különben egy 2011 közepe tartó emelkedő trend sávjának alsó élén táncol az árfolyam. A jó hírek ellenére valahogy azt érezzük a technikai kép alapján, hogy inkább a mozgóátlagok irányába történhet majd innen az elmozdulás. Azok pedig 293 és 298 között tartózkodnak.
- Most örülünk, hogy az IMF végül is egy ’yes”-szel jutalmazott bennünket. De valljuk meg, ezt azért vártuk. Így az árfolyam hatás is limitált volt.
Távol-Kelet:
- Ázsiában is jó volt a hangulat az amerikai adatoknak köszönhetően, de a Hang Seng a végére elfáradt (Nikkei +1,6 százalék; Hang Seng -0,6 százalék; Shanghai -1 százalék)
- A japán kiskereskedelmi a forgalom a várt 2,9 százalékkal szemben 3,6 százalékkal bővült májusban, amely rally-t hozott a japán részvénypiacra.
- A Hong Kong-i index pedig a negatív kínai részvénypiaci mozgás és a pozitív fejlett világi mozgás között oszcillált.
Határidős piacok: A DAX bizonytalanul nyitott, s nulla körül oszcillál. Az amerikai határidők kis mínuszt mutatnak.
Vállalati hírek
- Az OTP az alárendelt kölcsöntőke törzsrészvénnyé konvertálásával 2,22 milliárd dinárral 9,86 milliárd dinárra emelte meg az OTP banka Srbija alaptőkéjét, így már 94,8 százalékot birtokol a szerb leányban. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP 2,325 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében. A tranzakciót követően a bank 4,486,184 darab saját részvénnyel rendelkezik.
- A MOL csoporthoz tartozó Földgázszállító Zrt. 100 milliárd forintnyi beruházást tervez a következő 10 évben, melynek keretében nagynyomású vezetéket építenének ki Nyugat-Magyarországon, ami nagyban növeli majd a gázellátás biztonságát. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
Gazdasági hírek
- Christine Lagarde IMF elnök levelet küldött Varga Mihálynak, melyben kifejtette, hogy az IMF elégedett a jegybanktörvényhez benyújtott módosító javaslattal. Ez azt jelenti, hogy a módosítók elfogadása után, ami legkésőbb július 12-ig várható, megkezdődhetnek a hiteltárgyalások. Varga Mihály szerint a készenléti hitelről szóló megállapodás augusztus közepe és október vége között létrejöhet. Bár az EU és az Európai Központi Bank jóváhagyása még szükséges, úgy véljük, hogy Christine Lagarde már egyeztetett a szervezetekkel, mielőtt véleményét megfogalmazta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.