Az alap összesen 2957 milliárd forintnyi vagyont vett át, ebből az év végéig több mint 1400 milliárd forintot fordított az államadósság csökkentésére több tételben. Első körben a pénztártagok egyéni számláin lévő forint állampapírokat vonták be, majd a Pénztárak Garancia Alapjában lévő és a devizában denominált állampapírok kerültek sorra. Emellett az év vége felé az alap portfóliójában lévő FHB-s és OTP-s jelzálogleveleket becserélte azonos értékű állampapírokra a Magyar Nemzeti Banknál, így további 53 milliárd forinttal apadt az államadósság. Az ügyleten valamennyit veszített egyébként az állam, mivel a jelzáloglevelek árfolyama az átvétel idején 58,8 milliárd forint volt, és a kamatokkal együtt is mindössze 57,8 milliárd forint bevétele lett belőlük az államnak az eladásukat követően.
Az értékpapírok értékesítése során egyébként összesen 18,4 milliárd forintnyi realizált vesztesége lett a NYACSA-nak. Az alap 607,6 milliárd forint átvételi értékű papírt adott el ugyanis 589,2 milliárd forintért. A nem realizált árfolyamveszteség még ennél is nagyobb lett: 183 milliárd forint. A NYACSA is elismeri beszámolójában, hogy a portfólió értékének védelméért felelős transition managert kiválasztó pályázat elhúzódása és a gyorsan bekövetkező piaci árfolyamesések miatt nem sikerült olyan kockázatkezelési eszközöket találni, amelyekkel meg lehetett volna őrizni a portfólió átvételkori értékét. A veszteség minimalizálását csak úgy tudták elérni, hogy kizárólag olyan eszközöket értékesítettek, amelyeknél az árfolyamveszteség az elfogadott határokon belül maradt.
Hiába alakultak kedvezőtlenül a piaci árfolyamok, az alapnak muszáj volt értékesítenie az eszközöket, hiszen számos kifizetést kellett teljesítenie. A beszámoló szerint reálhozamra több mint 230 milliárd forint ment el, emellett a költségvetésbe is be kellett volna fizetnie csaknem 530 milliárdot. Igaz, a nyugdíjbiztosítási alap tervezettnél jobb pozíciója miatt ennél végül kevesebbet, nem egészen 460 milliárd forintot fordítottak csak az államháztartás finanszírozására.
A beszámoló kitér arra is, hogy a kasszák által tavaly átadott egyes eszközök átadási értéke és azok piacon érvényesíthető eladási ára között jelentős eltérés mutatkozott, az ilyen esetekben az alap a pénzügyi felügyelethez és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalhoz fordult. Ezekkel magyarázzák azt a jogszabály-módosítást, amely szerint az idén már csak állampapírban és készpénzben adhatják át a vagyont a pénztárak.
A hirtelen árfolyamcsökkenésben szerepet játszhatott, hogy az Országgyűlés május 24-én elfogadta a fideszes Selmeczi Gabriella törvénymódosító indítványát, amely szerint a pénztárak az állami nyugdíjrendszerbe most visszalépett tagok vagyonát kizárólag állampapírban vagy készpénzben adhatják át a Nyug-díjreform és Adósságcsökkentő Alapnak (NYACSA), hogy később ne az állam viselje az esetleges árfolyamcsökkenésből származó veszteségeket.
A kasszáknak csak szeptember végéig kell az átadandó portfóliókból a részvényeket eladni, a NYACSA-val való elszámolás értéknapja viszont május 31. A pénztárak – érthetően – szintén nem szeretnének kockáztatni, így május 31-éig igyekeztek eladni a portfóliókból azokat az eszközöket, amelyeket nem adhatnak át az állami alapnak, köztük egyes hazai részvényeket is. A szakemberek szerint ez okozhatta néhány papírnál az árfolyam drasztikus zuhanását a pesti tőzsdén.
A hirtelen árfolyamcsökkenésben szerepet játszhatott, hogy az Országgyűlés május 24-én elfogadta a fideszes Selmeczi Gabriella törvénymódosító indítványát, amely szerint a pénztárak az állami nyugdíjrendszerbe most visszalépett tagok vagyonát kizárólag állampapírban vagy készpénzben adhatják át a Nyug-díjreform és Adósságcsökkentő Alapnak (NYACSA), hogy később ne az állam viselje az esetleges árfolyamcsökkenésből származó veszteségeket.
A kasszáknak csak szeptember végéig kell az átadandó portfóliókból a részvényeket eladni, a NYACSA-val való elszámolás értéknapja viszont május 31. A pénztárak – érthetően – szintén nem szeretnének kockáztatni, így május 31-éig igyekeztek eladni a portfóliókból azokat az eszközöket, amelyeket nem adhatnak át az állami alapnak, köztük egyes hazai részvényeket is. A szakemberek szerint ez okozhatta néhány papírnál az árfolyam drasztikus zuhanását a pesti tőzsdén. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.