Az a néhány hitelintézet, amely nem tudta teljesíteni ezt a szintet magántőke bevonásával, azoknál jelenleg olyan intézkedéseket próbálnak megvalósítani, amelyek után képesek lesznek megfelelni az elvárásoknak.
„Az a feladatunk, hogy a terveknek megfelelően megerősítsük a bankok tőkehelyzetét” – mondta Andrea Enria, az EBA elnökségi tagja. A szakember szerint mostanra az európai bankok megerősödtek, ami elősegítheti a hitelezést a reálgazdaság irányába, és fokozatosan helyreállíthatja a bankok piaci alapú forrásokhoz való hozzáférését.
Továbbra is komoly kihívást jelent a bankrendszernek, hogy kilábaljon a válságból, és megfeleljen azoknak az elvárásoknak, amelyeket a G20 országok jóváhagytak, de ezek fontos és elengedhetetlen lépések annak érdekében, hogy rendbe szedjék a bankok mérlegét Európa-szerte.
Összesen 94,4 milliárd eurónyi tőkét szedtek össze az érintett bankok, amelyek közül 27 tudta rendezni a tőkehelyzetét, és a maradék négynél is komoly átstrukturálódás következett be. A tőkeemelés mértéke jócskán meghaladta a tavaly decemberben meghatározott 76 milliárd eurós szintet, igaz, ebbe nem számolták bele a görög hitelintézeteket, és a spanyol Bankiát sem, amelyet az EBA-tól függetlenül felügyelnek jelenleg a spanyol hatóságok. Az EBA hangsúlyozza, a mérlegeket többnyire olyan intézkedésekkel rendezték a bankok, amelyek direkt hatással voltak a tőkére. A hatósági ajánlással összhangban a folyamat nem járt együtt a lakossági és vállalati hitelezés visszaszorításával, vagy az eszközök gyors értékesítésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.