Spekulatív befektetők már az EKB döntéshozóinak tanácskozása előtt kamatcsökkentésre számítva pozicionálták magukat a nemesfémek piacán. A várakozások beigazolódása profitrealizálást valószínűsített, egy esetleges csalódás viszont annál erőteljesebb technikai korrekció kiváltásával fenyegetett. Az irányadó kamat mértékét végül a várakozásokkal összhangban 25 bázisponttal 0,75 százalékra csökkentette az Európai Unió központi pénzintézete.
A kamatcsökkentés hírére a nyersanyagoknál általában, így az aranynál és az ezüstnél is profitkivétel vette kezdetét, de az euró is gyengülni kezdett a dollárral szemben. A dollár erőssége nem csak az euró gyengeségéből fakad. Az elmúlt héten kamatot vágott a Kínai Nemzeti Bank, és Bank of England is pénzügyi lazító intézkedést jelentett be azzal, hogy folytatni kívánja a kötvényvásárlási programját. Ez a monetáris lazítás pénzhígítás néven is ismert, és a konjunktúra romló kilátásaira adott standard jegybanki válasz napjainkban.
A dollár mellett a sárga nemesfém egyik másik fontos társpiaca a nyersolaj piaca. Míg a dollár árfolyamával hagyományosan inverz az arany összefüggése, a kőolaj és az arany kapcsolatára a pozitív korreláció a jellemző. Az összefüggés hátterében egyebek mellett az áll, hogy a dráguló olaj a költségoldali infláció legfontosabb tényezője, az infláció elleni védekezés pedig az aranybefektetések mögötti legfőbb motiváció. Az olajpiac utóbbi időkben tapasztalt viszontagságai sakkban tartották az aranyár mozgását a közelmúltban. A hónap elején látott olajár-emelkedés az újabb iráni kardcsörgetésnek volt köszönhető, de szemlátomást még ez sem képes kibillenteni jelenleg az olaj árát a hónapok óta tartó csökkenésből, amivel így elmarad egy fontos impulzus adó tényező az arany háta mögül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.