A jó eredményben szerepe lehetett annak is, hogy a részlegért felelős Anthony Jerkins komoly költségcsökkentő lépéseket vezetett be, és csökkentette a rossz hitelek arányát, hogy növelni tudja a nyereségességet. A befektetési banki részleg 2,6 milliárd fontos korrigált adózás előtti eredményről számolt be, miközben tavaly még csak 2,4 milliárd forint volt az első féléves nyeresége. A kereskedelmi és vállalati banki részleg nyeresége 1,7 milliárd fontra nőtt a tavalyi 1,5 milliárdról. A kötvény-, deviza- és árupiaci üzletág bevételei is növekedtek 11 százalékkal. A sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) is javult a Barclaysnál, tavaly 9,3 százalékos volt ez az arány, az idei első fél évben pedig 9,9 százalékos lett.
A Libor-botrány miatt nemrég leköszönt vezérigazgató, Robert Diamond egyébként szerette volna ezt a mutatót 2013 februárjáig 13 százalékosra növelni. A kedvező hathavi eredményeket a befektetők is értékelték, a londoni tőzsdén péntek reggel azonnal megugrott a bankpapír árfolyama, és több mint 4,4 százalékkal 160,3 pennyre emelkedett.
A hitelintézet idei tőzsdei teljesítménye egyébként kifejezetten rossz volt, ugyanis részvényeinek árfolyama 13 százalékot esett az év eleje óta, ezzel pedig az FTSE 350 Banks Index legrosszabbul teljesítő tagja lett.
A féléves jelentésben természetesen írt a hitelintézet a Libor-manipulálásról is. A botrány kirobbanása után lemondott, majd a vezetést ideiglenesen továbbra is vállaló elnök, Marcus Agius a beszámolóban elnézést kért a történtekért.
A bankot rekordösszegű, 290 millió fontos bírsággal sújtották a hatóságok a Libor manipulálása miatt, és a vezetősége is belebukott az ügybe, a vezérigazgató, Robert Diamond és az elnök, Marcus Agius mellett még Jerry Del Missier, a pénzintézet általános vezérigazgatója is felállt székéből. A múlt hét közepén jelentette be a lemondását Alison Carnwath is, aki annak a bizottságnak a vezetője volt, amelyik annak idején jóváhagyott egy 12 millió fontos juttatáscsomagot Diamond számára, ezzel a Barclays volt vezérigazgatója lett Nagy-Britannia legjobban fizetett bankára. Jelenleg a Barclays négy alkalmazottja ellen folyik vizsgálat, akik között ott van a pénzügyi igazgató, Chris Lucas is.
A Barclaysnak a féléves jelentés szerint el kellett különítenie egy 450 millió fontos tartalékot, hogy kompenzálhassa azokat az ügyfeleit, akiknek félreárazott kamatfedezeti eszközöket értékesített.
Eddig még csak a Barclaysról tárták fel, hogy manipulálni próbálta a bankközi kamatlábakat. Az első ilyen csalások 2005-ben történtek, 2007 és 2008 során pedig már vezetői utasításra próbáltak a kamatjegyzők mesterségesen alacsony rátákat megadni, hogy leplezzék: a hitelintézet mekkora nyomás alatt állt a hitelválság idején.
Eddig még csak a Barclaysról tárták fel, hogy manipulálni próbálta a bankközi kamatlábakat. Az első ilyen csalások 2005-ben történtek, 2007 és 2008 során pedig már vezetői utasításra próbáltak a kamatjegyzők mesterségesen alacsony rátákat megadni, hogy leplezzék: a hitelintézet mekkora nyomás alatt állt a hitelválság idején. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.