Várhatóan a cseh korona lehet a legjobban teljesítő feltörekvő európai deviza a Reuters állal megkérdezett elemzők szerint. A júliusi konszenzus alapján azonban a rövid távú kilátásokat eurózóna adósságválsága és gazdasági lassulása árnyalja.
A cseh jegybank 0,5 százalékra csökkentette az irányadó kamatszintet a múlt hónapban, amely rekordalacsony szintnek számít. A központi bank azért vágta le a kamatszintet, hogy segítse a gazdaság kilábalását a recesszióból. Elemzők szerint akár tovább is csökkentheti a kamatot a cseh jegybank a korona további felértékelődése esetén.
Az elemzői konszenzus alapján a korona 25,23-as szintre erősödhet az euróval szemben szeptember végére, és 25 korona lehet a közös európai deviza az év végén.
A forint közel 10 százalékot erősödött az euróval szemben idén, miután január elején történelmi mélypontra süllyedt 324-es árfolyam felett. A magyar kormány a múlt héten elfogadta a jegybanktörvény módosítását, ami megnyitotta az utat az EU/IMF-tárgyalások felé. A nemzetközi szervezetek a jegybank függetlensége miatt aggódtak, mert véleményük szerint a magyar kormány korlátozta azt a tavaly év végén elfogadott új MNB-törvénnyel.
A piaci szereplők most amiatt félnek, hogy a tranzakciós adó kiterjesztése további ellentétet jelent az EU/IMF-tárgyalásokon. A kormány a jegybank tranzakcióira is kiterjeszti az adót, ami Simor András elnök szerint sérti a központi bank függetlenségét.
A tárgyalások kemények lehetnek, és néhány hónapig is eltarthatnak. Az EU/IMF-tárgyalások negyed évig tarthatnak, de van olyan elemző, aki szerint akár fél évig is húzódhat, mire megegyezés lesz. Elemzők szerint a forint 12 hónapos horizonton 280-as szintre erősödhet az euróval szemben, ami jelentős felértékelődési potenciált jelent, hiszen a közös európai devizát 289 forint körül jegyzik hétfőn a bankközi piacon. Rövid távon azonban nem várható a forint felértékelődése a szakértők véleménye szerint.
Közgazdászok szerint ugyanakkor a kormány múlt héten bejelentett munkahelyvédelmi intézkedése kockázatot jelenthet a forintra. A 300 milliárdos program fedezetéül elemzők szerint nagyrészt „fiktív” bevételek szolgálnak, egyharmada az MNB-re kiterjesztendő tranzakciós adóból jön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.