A CIB Bank konszolidált, nem auditált, nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerint készült féléves mérlege azt mutatja, hogy a társaság 2.304 milliárd forintos mérlegfőösszege 8,7 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az ügyfélhitel-állomány a bázishoz viszonyítva 11,6 százalékkal csökkent, összege 1.925 milliárd forint volt.
Az új finanszírozás iránti igény alacsony volt a teljes időszakban, habár a lakossági kihelyezések több mint 182 százalékkal nőttek (ezt nagymértékben a fix árfolyamon történő végtörlesztés konverziói tették ki, ami nélkül nem figyelhető meg javulás), az új lízingfinanszírozás a tavalyi alacsony szinten maradt.
Az ügyfelektől származó források teljes állománya, beleértve a befektetési alapokban kezelt vagyont is, 1.581 milliárd forintot tett ki (-3,7 százalék) 2012. június végén. Az egyenleget negatívan befolyásolta néhány nagyvállalat betétkivonása, illetve a fix árfolyamon történő végtörlesztés is jelentősen csökkentette az ügyfelek megtakarításait. A lakossági források (a kibocsátott kötvényeket és befektetési jegyeket is számítva) 835 milliárd forintot tettek ki június végén (-2,7 százalék).
A gazdálkodási környezetet elemezve a pénzintézet megállapítja: 2012 első félévében a magyarországi gazdasági környezetet folyamatosan szélsőségek jellemezték a bankszektort érintő körülmények, többek között az eurózónában jelentkező államadósság-válság; a magyar kormány hazai gazdálkodási környezetet megváltoztató otthonvédelmi programja; a nem fizető hitelek magas aránya (amit a vállalati és a lakossági hitelportfolió minőségének a folytatódó recesszió miatti romlása okoz); a kedvezőtlen pénzpiaci feltételek, a finanszírozás költségeinek növekedése, valamint a likviditási kockázat következtében.
A kedvezőtlen változások ellenére a CIB Csoport továbbra is az egyik legerősebb bankcsoport a magyarországi pénzintézetek rangsorában, tőke ellátottsági mutatója a bázeli előírások 1. pillére alapján meghaladta a kötelező minimumot és 2012. június végére 10,8 százalékot ért el - áll a bank közleményében.
A CIB a második legnagyobb piaci részesedéssel rendelkezik a vállalati hitelezés terén (14,4 százalék a 2012. márciusi adatok alapján), illetve a lakossági betétek piacán (2012 márciusában 9,7 százalék). Ez év júniusának végén ügyfeleinek száma 660 ezer volt.
A féléves pénzügyi beszámoló kitér a hitelezési kockázatokra is megállapítva, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezeti hatások az összes szegmensben negatívan befolyásolták az eszközállomány minőségét - és növelték a hitelezési veszteségeket. E hatások enyhítése érdekében a CIB Csoport létrehozott egy csoportszintű workout programot, javította a hitelbehajtási és átütemezési folyamatot, valamint pontosan meghatározta és elválasztotta egymástól az üzleti és hitel-jóváhagyási funkciók felelősségi körét. A csoport prudens értékvesztési és céltartalék-képzési politikát alkalmazott, így az értékvesztés állománya az elmúlt három és fél év során összesen 157 milliárd forinttal nőtt. Az értékvesztés-állomány ügyfélhitelekhez viszonyított aránya 2009 decemberéhez képest 2012 júniusára 5,4 százalékról 15 százalékra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.