BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagybank teljes államosításán gondolkodik a brit kormány

Az egyik legnagyobb brit bankcsoport, a Royal Bank of Scotland (RBS) teljes államosításának lehetőségét fontolgatják vezető brit kormánytisztviselők, mivel elégtelennek találják az RBS és a többi brit nagybank vállalati hitelezési aktivitását - írta csütörtökön a Financial Times.

A Munkáspárt vezette előző brit kormány a pénzügyi válság kirobbanása után összesen 70 milliárd fontot (25 ezer milliárd forintot) fordított költségvetési forrásokból az összeomlás fenyegette brit bankok életben tartására, és ezzel - évtizedek óta először - gyakorlatilag bankállamosítást hajtott végre. A befektetések nyomán a Royal Bank of Scotland bankcsoportban (RBS) azóta is 82 százalékos az állami részesedés.

A londoni gazdasági napilap bennfentes forrásait idézve csütörtökön azt írta, hogy a jelenlegi konzervatív-liberális kormánykoalíción belül felmerült a maradék 18 százalékos részvényhányad kivásárlása, bár George Osborne pénzügyminiszter állítólag ellenzi az ötletet. A tranzakció a jelenlegi árfolyamon hozzávetőleg 5 milliárd font (1800 milliárd forint) kiadást jelentene.

A Financial Times szerint a teljes államosítás lehetőségének napirendre kerülése jelzi azokat az indulatokat, amelyeket a bankok által a vállalati hitelezés elé állított korlátok szítanak kormánykörökben.

A lap forrásai szerint a kormányzat legfelsőbb szintjein többen úgy gondolják, hogy a pénzügyminisztérium eddigi hitelezésösztönző kezdeményezései hatástalanok maradtak, és a bankokat csak úgy lehet rászorítani a hitelkihelyezés élénkítésére, ha az RBS-t kényszerítik több hitel folyósítására. Ez azt jelentené, hogy az RBS-t a kormány utasítaná a vállalati szektornak nyújtott hitelek növelésére, amit viszont a részvényesek jogi úton megtámadhatnának. "Egyes kormánytisztviselők" szerint ezt csak úgy lehet elkerülni, ha a kormány kivásárolja a többi részvényest - áll a Financial Times írásában.

A lap forrásai szerint az RBS teljes államosítását szorgalmazó hangok különösen a brit gazdaság legutóbbi komor teljesítményadatainak közzététele után erősödtek fel.

A brit statisztikai hivatal minap közölt, részleges adatokra alapuló első becslése szerint az idei második negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék (GDP) értéke az első negyedévhez mérve.
Az adat szinte sokkolta a piacot és az elemzői közösséget, mivel az előzetes konszenzus 0,2-0,3 százalékos GDP-csökkenést valószínűsített a második negyedévre.

A tavalyi utolsó és az idei első három hónapban egyaránt 0,3 százalékos negyedéves GDP-mínuszt mértek, vagyis a brit recesszió a második negyedévi előzetes becslés szerint jelentősen mélyült, és több londoni pénzügyi elemző egybehangzó véleménye szerint Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - várhatóan az idei év egészét recesszióban tölti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.