Tavaly szeptember óta konszolidál az arany árfolyama, ami nem meglepő, hiszen az elmúlt évek óriási árfolyam-emelkedését a piacnak meg kell emésztenie. De mégis vajon meddig tarthat ez a konszolidáció? A túlvett állapotából már rég visszavett az arany, de a kurzus azóta sem volt képes semmilyen esemény hatására tartósan kimozdulni a mostani 1.600 dollár környéki holtpontjáról. Míg az unciánkénti 1.550 dollár sokak számára egy fair beszállási pont, addig 1.630 dollár magasságában már szemlátomást elfogynak a vevők.
A sárga nemesfém bizonyos értelemben egy Janus-arcú szerzet. Egyrészt kiválóan alkalmas vésztartalék képzésére, hiszen kis helyen elfér, könnyen mozgatható, gyorsan pénzre, árura konvertálható, a világ minden pontján ismert és elismert, nem romlandó, sőt elpusztítani is szinte lehetetlen, és még az értékét is stabilan őrzi évszázadokon át. Másrészt az arany bizonyos időközönként pánikszerű hisztéria tárgya, és ilyenkor az árfolyam kiszámíthatatlan viselkedése miatt egyáltalán nem képes megfelelni egy biztonságos menedékkel szembeni jogos elvárásoknak.
Márpedig az arany esetében alapvető követelmény a biztonság, aminek feltétele egy stabilan alakuló, se nem alul-, se nem túlértékelt árfolyam. Egy adott időpontban nehéz azonban megállapítani, hogy helyén való-e az éppen aktuális értékelés. A pánik természetes velejáróra a fundamentumoktól való irracionális eltávolodás, az ennek nyomán felerősödő volatilitás pedig elpusztítja a biztonságba vetett hitet. Ennek különösen akkor van jelentősége, amikor egy emelkedő árfolyam a csúcsra ér, majd azután törvényszerűen esni kezd, korrekcióba megy át.
Az arany értelmezhető úgy is, mint egy pénzügyi krízishelyzetekből fakadó vagyonvesztés elleni biztosítás, az aranyár pedig ennek a biztosításnak a díja. A biztosítási díj mindig bizonyos arányban van a biztosítandó káresemény bekövetkezésének valószínűségével. Míg azonban egy árterület közelében épült ház esetében az évtizedes árvízi statisztikák alapján becsülhető egy káresemény kialakulása, és ezért kalkulálható egy biztosítási tarifa, addig egy pénzügyi katasztrófának a megtakarításokra gyakorolt hatásai sokkal nehezebben számszerűsíthetők.
A biztonságot kereső konzervatív befektetőknek ezzel szemben a józan mértéktartás ajánlott. Ők akkor járnak jól, ha a sárga nemesfémet csak biztosításként használják egy pénzügyi katasztrófa esetére, és a megtakarításaik 10 százalékánál tovább az aranynál nem merészkednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.