BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Délután kibújik a szög a zsákból

El vagyok szontyolodva. Hamarosan túl leszünk azon az izgalmon, amely eddig a szívünkbe markolt, írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.

Ma délután négy órától hallhatjuk a Fed elnökének beszédét a jegybankárok éves konferenciáján. Ott pedig vélhetően kibújik a szög a zsákból. Vagy mégsem? Mindenesetre a befektetők minden idegszálukkal erre az eseményre koncentrálnak. Ha netán nem jönne most sem konkrétabb üzenet a gazdaság élénkítésével kapcsolatban, akkor valószínűleg sokkal jobban elszomorodnának, mint most. Az pedig nem jelent jót.

Például a BUX index a 17.300 pontos támaszon billeg. A DAX folyamatosan kóstolgatja a 20 és a 30 napos mozgóátlagokat. Ha azokat áttöri, akkor a 200 napos mozgóátlag lehet a cél. Az pedig nagyon messze, 6.500 pontnál található. Szóval fontos nap előtt állunk, amelynek első felét a kivárás jellemezheti, hogy aztán a nap végén az indulatoké lehessen a piac.

USA, Európa:

- Eséssel kezdték a napot a vezető tengerentúli piacok, majd zárásig nem történt már lényeges mozgás. Főként a Spanyolországgal kapcsolatos félelmek mozgatták a piacokat (Dow -0,8 százalék, Nasdaq -1,05 százalék, S&P500 -0,78 százalék).

- Sajtóértesülések szerint Spanyolország nem tudja még, hogy mikor kérvényezi a mentőcsomagot, egyelőre elhalasztották a döntést. Ezért újra előtérbe kerültek az adósságválsággal kapcsolatos félelmek.

- Az összes tengerentúli szektor mínuszban zárt, a technológia (-1,3 százalék) és az energia (-1,1 százalék) voltak a nap vesztesei.

- Titokban tárgyal az Apple és a Google a szabadalmi kérdésekről, az Apple folyamatosan támadja a Google operációs rendszerét, az Androidot. Steve Jobs korábban „termonukleáris háborút” hirdetett az Android ellen, így további perek is várhatóak a közeljövőben.

- A friss munkanélküli segélykérelmek esetében a várakozás 370 ezer volt, és ezzel szemben 374 ezer új kérelmet regisztráltak, a múlt heti 372 ezer után.

- A mai nap legfontosabb eseménye a Bernanke beszéd (magyar idő szerint 16 órakor), amire hetek óta várnak a piaci szereplők. A befektetők arra számítanak, hogy a Fed ezúttal újabb monetáris lazítást (QE3) jelent be.

- Ezen kívül a Chicago-i beszerzési menedzser index (augusztus), és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index (augusztus, végleges) értékéről szerezhetünk tudomást a délutáni órákban.

Olaj, arany:

- Negatív napot zárt tegnap az olaj, 95,6 dollárig esett az árfolyam, ami 0,9 százalékos csökkenésnek felel meg. A 20 napos mozgóátlag állította meg a kurzust, a reggeli órákban csak minimális volt a mozgás, további egy dolláros esést láthattunk.

- Az arany piacán tart a korrekció, a tegnapi mozgás leginkább oldalazásnak felel meg, és a hajnali órákban sem mozgott nagyon az árfolyam. 1.655 dollárt kell fizetnünk jelenleg egy uncia aranyért, az árfolyam hamarosan elérheti a 200 napos mozgóátlagot (1.642 dollár).

Devizák:

- Lendületesen indult a tegnapi kereskedés az EUR/HUF-ban, az árfolyam 283-ról 286 forintig emelkedett, ahonnan 284,4-ig korrigált zárásra, ami 0,4 százalékos forintgyengülésnek felel meg. A reggeli órákban már nem volt érdemleges mozgás, 285 környékén kereskedtek a devizapárral.

- Folytatódik az oldalazás az EUR/USD-ben. Az árfolyam az 1,248-1,26-os kereskedési sáv alját közelítette meg, ahonnan visszapattanhat felfelé. A ma délutáni Bernanke beszéd azonban kibillentheti a sávból az árfolyamot.

Távol-Kelet:

- Alapvetően lefelé mozognak a piacok Ázsiában is. (Nikkei -1,6 százalék; Hang Seng -0.4 százalék; Kospi -0,1 százalék; Shanghai -0,3 százalék)

- A negatív hangulat különösen a meglepő japán ipari termelésnek köszönhető, amely 1 százalékkal zsugorodott júliusban, miközben a piac 1,8 százalékos bővülést várt. Igaz, a gépjármű értékesítés 16,7 százalékkal növekedni tudott. A gyenge adat a globális kereslet és a japán export csökkenésével magyarázható. Ennek ellenére a japán jen erősödik. Az építőipari rendelésállomány a korábbi 4 százalék után júliusban   8 százalékkal növekedett, s a megkezdett laképítések is kisebb mértékben, 9,6 százalékkal csökkentek a várt 10,3 százalékos csökkenéssel szemben.

- Az indiai második negyedéves GDP 5,5 százalék lett, amely jobb a várakozásoknál (5,2 százalék), s ráadásul gyorsulást jelez az első negyedévi 5,3 százalék után.

Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Az útépítéssel és útfenntartással foglalkozó Soltút kft. 630.370 darab PannErgy részvényt vásárolt augusztus 28-án 630 forintos átlagáron, így 6,97 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a társaságban. Közvetlen tulajdonában 844.240 darab részvény van, míg közvetlenül 622.338 darabot birtokol.

Gazdasági hírek

- Gerry Rice, az IMF külkapcsolati igazgatója egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy az IMF-hiteltárgyalások folytatódni fognak, de a megállapodáshoz mindenképpen szükséges az egyetértés bizonyos kérdésekben: a gazdasági növekedés, a költségvetés és a strukturális reformok. A júliusban megkezdett érdemi tárgyalások folytatására még nincs kitűzve a dátum. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.