A világban növekvő bizonytalanság, párosulva a globális konjunktúra lassulásával szemlátomást jó táptalaj a nemesfémek számára. Ennek köszönhetően megnőtt ugyanis az elmúlt hetekben az esélye annak, hogy mind az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, mind az Európai Központi Bank, mind pedig Kína nemzeti pénzintézete, a People''s Bank of China hamarosan megnyitja a pénzcsapokat, hogy így öntsön kellő likviditást a gazdaságokba. A pénzügyi gyeplőkön való lazítás ugyanakkor szokásosan inflációs félelmeket gerjeszt, ezért a piacok az ilyen intézkedéseket hagyományosan növekvő árfolyamokkal hálálják meg. Különösen az olyan reáleszközök állnak ilyenkor a befektetői érdeklődés napos oldalán, mint amilyenek a nemesfémek.
Miután az arany kereskedése hónapokon keresztül beragadt egy szűk sávba, az elmúlt héten ismét mozgás jött az árfolyamokba. Míg korábban az 1,630 dolláros árszínvonal rendre megálljt parancsolt az emelkedési kísérleteknek, a keddi nap végre meghozta a sokak által várt áttörést. Ezt megelőzően a Görögország körüli hírek borzolták ismét a kedélyeket. Athén ugyanis egyre nyilvánvalóbban nem képes teljesíteni a számára megszabott kiadáscsökkentési programot, és ezért további segélyekre szorulhat. Az európai nagypolitika így az egész elmúlt héten a görög kérdéssel és az eurózóna válságával, valamint az EKB hamarosan indítandó kötvényvásárlási programjával volt elfoglalva.
Az euró megmentésére tett kísérletek az utóbbi időkben többnyire gyengítették az uniós fizetőeszközt a dollárral szemben, mégpedig azért, mert a páciens számára felírható receptek hosszútávon az euró leértékelődéséhez vezethetnek. És bár ezen semmi sem változott, az elmúlt egy hónapban mégis megfordult az irány, és inkább a dollár veszített az értékéből. Mintha a befektetők ráéreztek volna arra, ami a Fed legutóbbi kormányzótanácsi ülésének jegyzőkönyvéből a múlt szerdán kiderült. E szerint az amerikai jegybanki rendszer legfőbb döntéshozó testületében sokkal nagyobb a hajlandóság újabb gazdaságösztönző intézkedések meghozatalára, mint az eddig ismert volt. Ennek egyik lehetséges módja a kötvényvásárlások lehetnének, amelyekre az elmúlt években eddig két alkalommal volt már példa, és visszatekintve mindösszességében kedvező gazdasági hatást fejtettek ki az Egyesült Államokban. Monetáris szempontból azonban a hátrányok is ismertek.
Amennyiben ez az újabb pénzügyi élénkítés nagyobb mértékben növelné a dollár pénzmennyiségét, mint amennyivel az USA gazdasági teljesítménye (GDP) növekedne, ez a dollár kvázi leértékelődését és a dollárban jegyzett nyersanyagok – élükön az arannyal és az ezüsttel – relatív felértékelődését is jelentené.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.