Újépítésű lakásoknál, illetve családi házaknál a szocpollal kombinálva már nagyobb támogatási összegek érhetőek el: a fővárosban átlagosan egy új lakás árának 12 százalékát, vidéken, egy nagycsalád esetén egy új családi ház árának akár 20 százalékát is kiteheti az állami támogatás. A verseny a kamatokban, illetve főleg az egyéb kondíciókban már most is érezhető az egyes bankok között – mutat rá az Otthon Centrum Hitel Center (OCHC).
Az OCHC szerint a kamattámogatás, kimondottan a szocpollal kombinálva főleg az újépítésű lakások vásárlóinak jelenthet nagyobb támogatást, azonban az újépítésű lakások kereslete, és ebből adódóan az ilyen célú hitel kihelyezések száma rendkívül alacsony. Szintén pozitívum, hogy a kamattámogatási konstrukciót új és használt lakás vásárlása mellett, a hátralékos hiteladós a jelenlegi lakása lecseréléséhez, kisebb lakás vásárlásához is igénybe veheti, valamint a fizetési késedelemmel érintett lakás megvásárlásához is igénybe vehető ilyen hitel. Ez utóbbi konstrukció az OCHC információ szerint rövidesen a banki termékpalettában is meg fog jelenni. Ez a lakáspiaci forgalom mellett a banki hitelportfoliók tisztítására is pozitív hatással lehet.
Az Otthon Centrum 2012-es eladásai alapján a vidéki városokban egy használt téglalakás átlagos vételára nagyságrendileg 10 millió forint. Egy ilyen ingatlan megvásárlására maximum 6 millió forintig támogatott hitelt lehet igénybe venni, ami a támogatás miatt a jelenleg elérhető legkedvezőbb konstrukció a piacon. Feltételezve, hogy a lakásvásárló rendelkezik 50 százalék önerővel, és a hitelt 20 évre veszi fel, az alábbi táblázatban szereplő törlesztő részletekkel számolhat a támogatási periódus első 5 évében egy 5 éves kamatperiódusú terméknél.
Az 5 éves támogatási periódus alatt a teljes támogatás összege a valós banki terméken alapuló példában nem éri el a 800.000 forintot, ami így a megvásárolandó lakás árának valamivel kevesebb, mint 8 százalékát teszi ki.
Budapesten a magasabb átlagos lakásértékek miatt a támogatás vételárra vetített mértéke még alacsonyabb. Az Otthon Centrum 2012-es tranzakciót figyelembe véve, a fővárosban egy átlagos, használt téglaépítésű lakás átlagos vételára 17 millió forint körül van. Használtlakás vásárláshoz igényelhető legnagyobb hitelösszeg 6 millió forint, azaz a vevőnek legalább 11 millió forint önerővel kell rendelkeznie. A 6 milliós hitelösszegnél, a fenti példában használt konstrukciót – azaz 20 éves futamidőt, 5 éves kamatperiódust, 8,77 százalék induló kamatot és 11,98 százalék THM-et – feltételezve, a teljes támogatási összeg csaknem 900 000 forint (szintén az időérték figyelmen kívül hagyásával), ami a lakás vételárának valamivel több, mint 5 százalékát teszi ki. Ebből kiindulva a kamattámogatás használtlakás piaci keresletstimuláló hatása a vidéki lakáspiacokon erősebb lehet, és főleg az alacsonyabb vételárú szegmensben keresőknek jelenthet komolyabb támogatást.
Az állami támogatások kombinációjára újlakás vásárlása esetén nyílik a legnagyobb lehetőség. A kamattámogatást a szocpol vissza nem térítendő támogatásával kombinálva komolyabb anyagi segítséget kaphatnak a lakásvásárlók. Egy budapesti, 2 gyermekes, a szocpol feltételeinek megfelelő család, egy a vissza nem térítendő támogatás feltételeinek megfelelő, két szobás, 70 négyzetméteres újépítésű lakás megvásárlása esetén, a maximális 10 millió forintos hitelösszeget igénybe véve – egy valós banki termék kondíciói alapján 20 éves futamidőt, 5 éves kamatperiódust és 7,93 százalék induló kamatot, ehhez 11,41 százalék THM-et feltételezve -, az időértéket nem számítva, csaknem 2 millió forintra számíthat a támogatott hitelből. Ehhez a szocpol, a példában szereplő lakáshoz kapcsolható 800 000 forintos támogatását hozzáadva, már az átlagos, 345.000 forintos négyzetméter árral számolva az új lakásuk csaknem 12 százalékát megkapják támogatás formájában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.