BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megbillent a forint

A reggeli órákban kisebb gyengülést láthatunk a forintban, a kurzus közel került a 279 forintos szinthez. Az euró árfolyama már másfél hete 280 forint alatt tartózkodik. Az idei eurómélypont 275,4 forintnál látható, ez jelenthet támaszt, ha az EUR/HUF kurzus újra csökkenni kezdene. Felfelé 279, majd 282 forintnál látunk ellenállásokat, írják az Erste Bank elemzői.

Nem volt nagy elmozdulás pénteken a forint árfolyamában nap végére, napközben azonban volt némi gyengülés, az EUR/HUF kurzus közel került a 279-es szinthez. Ma reggel már érdemi gyengülést mutat a forint árfolyama, a pénteki 276,8 körüli záróról közel 279-re emelkedett a kurzus. A globális hangulat reggel kisebb romlást mutat, amit a vártnál szerényebb japán gazdasági növekedési adatok is táplálhatnak. A régióban ugyancsak többnyire gyengülést láthatunk, a román lej kivételével, azonban a forint gyengülése egyelőre a legerőteljesebb.

Az ÁKK pénteken a referenciahozamok enyhe emelkedését mérte az 5-15 éves szegmensben, a többi lejáratnál azonban nem mért jelentősebb hozamváltozást az adósságkezelő.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacokon a dollár erősödése volt megfigyelhető tegnap az euró ellenében. A kurzus ma reggel 1,23 alatt, 1,228 körül hullámzott. A részvénypiacokon a tengerentúlon kisebb erősödés következett be nap végére pénteken (Dow 0,32 százalék, Nasdaq 0,07 százalék, S&P500 0,22 százalék). Az összes nagyobb szektor pluszban zárt. Összességében továbbra is álmos volt a kereskedés, ami a mai napon folytatódhat, azonban a hét további napjain (a szerdai szünnapot kivéve) már több adatközlés is lesz, ami megmozgathatja az indexeket.

Ázsiában ma reggel a negatív tartományban voltak az indexek (Nikkei: -0,02 százalék, Hang Seng: -0,2 százalék, Shanghai: -0,7 százalék). A reggeli órákban az összes határidős index kismértékű csökkenést mutat. Az arany árfolyama kisebb emelkedést mutatott, az unciánkénti ár 1623 dolláron állt ma reggel. A WTI olaj ára azonban kisebb csökkenést mutatott tegnap.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A japán gazdaság a második negyedévben 1,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ami lényegesen alacsonyabb, mint az első félévben produkált 5,5 százalékos bővülés. Egyúttal jelentősen elmaradt a várt 2,7 százalékos növekedési várakozásoktól is. A gyenge adatot nagymértékben befolyásolta az exporton keresztül az erős japán jen árfolyam.

Heti kitekintő:

Az USA-ban számos fontos makrogazdasági adatot publikálnak az előttünk álló héten. Kedden a kiskereskedelmi forgalom júliusi adatait ismerhetjük meg, melyektől a piac enyhe, 0,3 százalékos havi növekedést vár, miután a szezonvégi leárazások vélhetően növelték a vásárlási kedvet.

Szerdán teszik közzé a júliusi fogyasztói inflációs adatokat. A várakozások szerint a fogyasztói árak 0,2 százalékkal nőttek júliusban, s ezzel az éves index a júniusi 1,7 százalék ról 1,5 százalékra lassult. A maginflációtól szintén 0,2 százalékos emelkedést vár a konszenzus, s így a mutató várhatóan a júniusi 2,2 százalékon szintjén fog stagnálni. Szintén szerdán ismerhetjük meg a júliusi ipari statisztikákat, a termelés 0,6 százalékkal emelkedhetett az előző havi 0,4 százalék után.

Csütörtökön a megkezdett építkezések és a kiadott építési engedélyek számának júliusi statisztikáit teszik közzé. Végül a hét a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének augusztusi, illetve a „Leading Indicators” kompozit makromutató júliusi számaival zárul.

Magyarországon ezen a héten publikálja a KSH a júliusi inflációs adatokat és az előzetes második negyedéves GDP gyorsbecslést . Bár a júniusi ipari termelési és külkereskedelmi forgalmi adatok kissé ellentmondásosra sikeredtek, összességében úgy gondoljuk, hogy az ipari export pozitívan járulhatott hozzá a növekedéshez a második negyedévben. Ezzel azonban lényegében csak a visszaesés mértéke fékeződött, hiszen továbbra is negatívban maradhattak a beruházások és a fogyasztás. Várakozásunk szerint így éves összehasonlításban 1,2 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság az idei év második negyedévében.

A júliusi fogyasztói árindex közzétételére szintén kedden reggel került sor. A nagy kérdés, hogy a telekom-adó júliusi bevezetésnek hatása meg fog-e jelenni a júliusi statisztikákban. Amennyiben feltételezésünk helyesnek bizonyul, és ezzel a hatással csak némi időbeli csúszással (a számlák kézbevételével egyidejűleg) kell számolni, az éves index 5,4 százalékra lassulhatott a júniusi 5,6 százalékról. E mögött az élelmiszerek és a ruházati cikkek szezonális áresése, illetve a benzin árának további csökkenése állhatott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.