A müncheni lap idézte Guido Mantega brazil pénzügyminisztert, aki éles hangon bírálta az olcsó pénz politikáját, amelyet a Federal Reserve hetek óta követ. E politika ugyanis szerinte "protekcionista" és valutaháborút fog provokálni, aminek potenciálisan pusztító következményei lesznek a világ többi országára nézve.
A Süddeutche Zeitung emlékeztet arra, hogy Ben Bernanke, a Fed elnöke előző hét csütörtökön közölte, hogy a jegybank havonta 85 milliárd dollárért jelzálogkötvényeket és állampapírokat fog vásárolni mindaddig, "amíg a munkaerő-piaci kilátások nem javulnak." A pénzpolitika ennyire explicit alakítása a teljes foglalkoztatottság célkitűzésével a múltban sohasem volt jellemző az Egyesült Államokra.
A Mantegához hasonló kritikusok az új kurzusban olyan kísérletet látnak, hogy a dollár átváltási árfolyamát lenyomják, és ily módon megtámogassák az amerikai exportot más országok rovására. A döntés lényegében nyomás alá helyezte a dollárt, az euró az amerikai valutával szemben az elmúlt tíz napban 1,27-ről 1,30 dollárra erősödött, annak ellenére, hogy az Európai Központi bank programot jelentett be olasz és spanyol államkötvények korlátlan felvásárlására. A Wall Street Journal dollárindexe szerint pedig az amerikai valuta az eltelt fél évben hat százalékkal gyengült a több jelentős devizát magába foglaló kosárral szemben.
A brazil pénzügyminiszter kirohanása érthető, hiszen az ország pénzügyi döntéshozói két éve küzdenek azért, hogy megállítsák a spekulatív tőkebeáramlást, ami túlzottan megerősíteni a realt és ezzel ártana a gazdaságnak. A brazil fizetőeszköz mellett a koreai won, a lengyel zlotyi és a mexikói peso is megérezte a Fed beavatkozását, mindhárom deviza erősödött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.