BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az abszolút hozam a nyerő

Folyamatosan gyűjtik a friss tőkét az abszolút hozamú alapok. Van olyan konstrukció, amelynek a vagyona az év eleje óta már megháromszorozódott a 10 milliárd forintnál is nagyobb vagyonbeáramlás miatt. A legnagyobb abszolút hozamú alap a Concorde VM, melynek vagyona augusztus végén már a 32 milliárd forintot is meghaladta. A viszonylag alacsony volatilitású alap az idén mintegy 6,6 milliárd forintnyi friss pénzzel gazdagodott.

Az abszolút hozamú alapok az idei év sikerbefektetései. Ez az alap kategória a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint az idén január kivételével minden hónapban több milliárd forintnyi friss pénzt vonzott, az év első hónapjában is vélhetően csak a végtörlesztés miatt vontak ki a befektetők mintegy 4 milliárd forintot a konstrukciókból. Azóta viszont a tőkebeáramlás töretlen, augusztus végéig több mint 27 milliárd forintot helyeztek el bennük a befektetők.

A legnagyobb abszolút hozamú alap a Concorde VM, melynek vagyona augusztus végén már a 32 milliárd forintot is meghaladta. A viszonylag alacsony volatilitású alap az idén mintegy 6,6 milliárd forintnyi friss pénzzel gazdagodott. Az elmúlt 12 hónapban 11 százalékos hozamot ért el, 2005-ös indulása óta mért átlagos hozama pedig évesítve meghaladja a 10 százalékot. A VM-nél is több friss tőkét szerezhetett az OTP sikeralapja, a Supra. Az alap hozama 2008. májusi indulása óta évesítve meghaladta a 30 százalékot, az elmúlt 12 hónapban pedig megközelítette a 40 százalékot.

Az impozáns eredményre a befektetők is felfigyeltek: az idén számításunk szerint már több mint 10 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek a Suprába, mely így 19 milliárd forintos vagyonával mostanra a második legnagyobb abszolút hozamú alappá vált. „A származtatott abszolút hozamú alapok tőkevonzó képessége elsősorban kiemelkedő hozamuknak köszönhető. Az OTP Supra Alap esetében a nagymértékű tőkeáramlás ezenkívül annak is köszönhető, hogy sikerült az árfolyamingadozást is a korábbinál alacsonyabb szinten tartani” – magyarázza Gáti László, az OTP Alapkezelő értékesítési és marketingigazgatója. A Supra vagyonának közel 60 százalékát privátbanki befektetések adják, a maradék kisebb összegű lakossági megtakarításokból tevődik össze.

Nem fordítottak hátat a befektetők a korábbi ezüstérmesnek, a Concorde Alapkezelőnél lévő Citadellának sem, amelybe szintén került az idén 3,8 milliárd forintnyi friss tőke. Ennek és a hozamoknak köszönhetően már több mint 16 milliárd forint van benne. A Citadella egyéves hozama jelenleg 6 százalék körül van.

Nagyon gyorsan gyűjtötte a pénzt az idén az OTP másik magas kockázatú abszolút hozamú alapja, az EMDA is. Ennek az alapnak a vagyona az év elején alig érte el a 2 milliárd forintot, most viszont már bőven 5 milliárd fölött van. Ez részben a hozamoknak köszönhető, de sokkal többet nyomhatott a latban a befektetők által beléje vitt mintegy 2,8 milliárd forintnyi új megtakarítás. Az elmúlt 12 hónapban ez az alap több mint 30 százalékos hozamot ért el, és indulása óta is 25 százalék fölött van az évesített hozama, a befektetési jegyeinek árfolyamában azonban elég nagy kilengések is előfordulnak.

Nem minden abszolút hozamú alap vonzott persze tőkét az idén. Ahol a hozamok nem győzték meg a befektetőket, onnan kifelé áramlott a pénz. Az OTP Abszolút Hozamú Alap névre keresztelt konstrukciója az idén vagyona több mint egyötödét veszítette már el, és az idén júniusig hullámzó teljesítményt nyújtó AEGON Atticusból is milliárdok távoztak lapunk számítása szerint.

Egyre több a versenytárs

A Bamosz adatai szerint mintegy 50 abszolút hozamú alap van már Magyarországon. Az abszolút hozamú alapok esetében a portfóliómenedzserek rendszerint szabad kezet kapnak, hogy mibe fektetik a vagyont. Vásárolhatnak kötvényeket, részvényeket, devizát és származékos eszközöket is annak megfelelően, hogy az adott piaci helyzetben mit tartanak a legígéretesebbnek.

Az ebbe a kategóriába tartozó hazai befektetési alapok hozama eléggé eltérő: vannak olyan konstrukciók, melyek az elmúlt 12 hónapban 30 százalék fölötti nyereséget is elértek, és olyanok is, amelyek 50 százalékosnál is nagyobb mínuszban vannak. Vélhetően ennek is köszönhető, hogy a nagy nemzetközi pénzügyi csoportokhoz tartozó alapkezelők nehezebben kapják meg az engedélyt az anyacégeiktől ilyen konstrukciók indítására.

A hazai piacot jelenleg az OTP és a Concorde Alapkezelő uralja ebben a szegmensben, de a versenytársak folyamatosan szaporodnak. A Budapest Alapkezelő néhány hét múlva tervezi például egy új abszolút hozamú alap elindítását.

Az ebbe a kategóriába tartozó hazai befektetési alapok hozama eléggé eltérő: vannak olyan konstrukciók, melyek az elmúlt 12 hónapban 30 százalék fölötti nyereséget is elértek, és olyanok is, amelyek 50 százalékosnál is nagyobb mínuszban vannak. Vélhetően ennek is köszönhető, hogy a nagy nemzetközi pénzügyi csoportokhoz tartozó alapkezelők nehezebben kapják meg az engedélyt az anyacégeiktől ilyen konstrukciók indítására.

A hazai piacot jelenleg az OTP és a Concorde Alapkezelő uralja ebben a szegmensben, de a versenytársak folyamatosan szaporodnak. A Budapest Alapkezelő néhány hét múlva tervezi például egy új abszolút hozamú alap elindítását. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.