BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bernanke jelzése sem tud erőt adni a forintnak

Pénteken sikerült a forint árfolyamának kicsit korrigálnia a napok óta tartó gyengülést követően, azonban a mai reggelen újra gyengülés látható a forintban. Az EUR/HUF kurzus nemrég 285 körül mozgott. Úgy tűnik, a 284 forint körül látható szint nem tudta megtartani a kurzust, most a kérdés az, hogy a 285,2 körüli szint meg tudja-e tartani az árfolyamot. Efelett 276,7 forint körül, feljebb 290-292 forint körül látunk szinteket, írják az Erste Bank elemzői.

Pénteken javult valamelyest a hangulat a forint piacán az ezt megelőző napok gyengülését követően, de ma reggelre újra gyengülésnek indult a hazai fizetőeszköz. Egyelőre a Bernanke, Fed elnök által belengetett újabb monetáris lazítás sem tud erőt adni a forintnak. A negatív „szomszéd tehene” elv alapján legalább annyi elmondható, hogy nem csak a forint gyengül a régióban: a lengyel zloty sincs egyelőre jó formában. Ma szünnap van a tengerentúlon (arrafelé ilyenkor tartják a munka ünnepét), így a kereskedés volumene a szokásosnál kisebb lehet.

Az ÁKK adatai szerint pénteken érdemi hozamcsökkenést következett be az állampapírok másodpiacán. A hozamok 1-15 bázisponttal estek, jelentősebb hozamcsökkenés a hosszabb lejáratoknál következett be.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacokon pénteken gyengüléssel reagált Bernanke beszédére a dollár. Az 1,25-ös nyitást követően 1,264-ig rallyzott az EUR/USD, majd zárásra 1,258-ig szelídült az árfolyam. Két hete tart az oldalazás a devizapárban. A tengerentúli részvénypiacok is örültek a Fed elnöki bejelentéseknek (Dow 0,69 százalék, Nasdaq 0,6 százalék, S&P500 0,51 százalék). Eközben azonban több makroadat is borzolta a kedélyeket, a Chicago-i beszerzési menedzser index augusztusi értéke 50 pontra csökkent az előző havi 53,7-ről. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index felülvizsgált augusztusi értéke azonban 73,6 pontról 74,3 pontra ugrott a várt stagnálással szemben.

Az ázsiai piacok alapvetően emelkedést mutattak reggel (Nikkei -0,6 százalék; Hang Seng +0,3 százalék; Shanghai +0,7 százalék; Kospi +0,4 százalék). Habár a kínai, HSBC által számított beszerzési menedzser index augusztusban a korábbi 49,3 pontról tovább csökkent 47,6 pontra, a piacokat ez nem rázta meg. Általános a vélekedés, hogy ez jó alapot teremt egy kínai központi stimulációra. Ugyanis egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az idei 7,5 százalékra tervezett kínai GDP növekedés nem fog teljesülni, kivéve, ha további gazdaságélénkítést alkalmaz Kína is. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Az olaj piacán pénteken emelkedést láttunk: visszapattant a 20 napos mozgóátlagról a WTI kőolaj árfolyama. 94,75 dollárról rugaszkodott el pozitív irányba a kurzus, és közel 2 százalékot emelkedett a 200 napos mozgóátlagig (96,6 dollár). A Bernanke beszédre pozitívan reagált az arany kurzusa is, kitört felfelé, és több mint 2 százalékot rallyzott. Az 1.680 dolláros ellenállást áttörte a kurzus, és 1.692 dollár felett zárta a kereskedést, így közel fél éves csúcsra emelkedett az árfolyam.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Az amerikai Fed elnök Bernanke a Jackson Hole-i konferencián szólalt fel pénteken, ahol arról beszélt, hogy hamarosan újabb jegybanki beavatkozásra kerülhet sor. Konkrét bejelentés nem hangzott el pénteken, de a jegybank nem elégedett a gazdaság állapotával, így szükség esetén a Fed újabb lépéseket tehet. Bernanke azt mondta, hogy monetáris élénkítés nélkül lassabban nőtt volna a gazdaság, az első két QE a kibocsátást közel 3 százalékkal, és a foglalkozatást két millió fővel bővítette. A korábbi jegybanki élénkítések több hasznot hoztak a gazdaságnak, mint amekkora költséggel jártak. Egy következő monetáris lazításra is szükség van az elnök szerint, de az időpontról nem tudhattunk meg semmit. Eközben John Williams, a San Francisco-i Fed elnöke azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy akár még 2015-ben is maradhat a rekord alacsony, 0 százalékos alapkamat az USA-ban.

Az egyik spanyol tartomány, Katalónia adósság besorolását rontotta egy fokozattal múlt héten az S&P.

Heti kitekintő:

USA: a mai napon kereskedési szünet van, majd a hét további részében kedden publikálják az ISM feldolgozóipari, csütörtökön pedig a szolgáltató-szektorbeli beszerzési menedzser indexek augusztusi adatait. A hét leginkább figyelt statisztikái az augusztusi átfogó munkapiaci adatok lesznek, illetve ezeknek előfutáraként az ADP munkapiaci jelentése egy nappal korábban. A pénteki adatok esetében a várakozások szerint a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztattak száma (NFP) 130 ezer fővel nőhetett a júliusi 163 ezer fő után. A munkanélküliségi rátától a megelőző havi 8,3 százalékon való stagnálást várja a piaci konszenzus.

Euróövezet: kétségkívül az EKB csütörtöki kamatdöntő ülés lesz a befektetői figyelem fókuszában. A piaci konszenzus szerint 25bp-al csökkenhet az alapkamat, 0,50 százalékra. A piac továbbra is részleteket vár az eszközvásárlási programról, illetve arról, hogy a perifériális országok hozamok fenntartható szinten maradását milyen módon szeretne az euróövezet jegybankja elérni.

Magyarország : csütörtökön a júliusi előzetes külkereskedelmi mérleg, pénteken pedig az ipari termelési adatokat teszi közzé a KSH. Emellett szintén pénteken esedékes a második negyedéves GDP részletes bontásának közzététele. Ez utóbbi várhatóan azt mutatja majd, hogy a belső keresleti elemek hozzájárulása a GDP növekedéséhez mélyen negatív volt a második negyedévben. A vélhetően pozitív nettó export támogatóan hatott ugyan, önmagában azonban nem volt képes ellensúlyozni a fogyasztás és a beruházások visszaesését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.