BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre örülnek a piacok Mario Draghi tervének

Általában pozitív fogadtatásban részesült Mario Draghinak, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének tegnapi bejelentése, amely szerint a jegybank kemény feltételekkel, de felújítja államkötvény-vásárlási programját az olasz és a spanyol hozamok csökkentése és így ezen országok adósságpályájának fenntarthatósága érdekében.

A Reuters által idézett elemzők egyetértettek abban, hogy a bejelentés nagyjából megfelelt az előzetesen már kiszivárgott híreknek. „Összességében pozitív döntésről van szó. Ez a minimum, amit mondania kellett ahhoz, hogy az emberek tényleg elhiggyék: komolyan gondolja a hozamok letörését” – mondta Peter Westaway, a Vanguard vezető közgazdásza. Hozzátette: a kérdés az, hogy ez hosszú távon is elegendő lesz-e Olaszország (és Spanyolország) finanszírozási gondjainak orvoslására.

Üdvözölte a bejelentést Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is: szerinte az EKB-nak „nem volt más választása”, az intervenció pedig a megfelelő eszköz arra, hogy véget vessenek az eladósodott államok elleni „masszív spekulációknak,” mondta a Financial Times Deutschlandnak.

Philipp Rösler német gazdasági miniszter viszont arra figyelmeztetett: az EKB-intervenció nem jelent tartós megoldást, és kiemelkedően fontos, hogy arra csak szigorú feltételek mellett kerülhessen sor.
A piacok pozitívan fogadták a bejelentést: az euró árfolyama már a Draghi-beszéd közben a délelőtti szintre erősödött vissza a dollárral szemben, és késő délutánra a jelentősebb európai tőzsdék is komoly pluszban voltak.

Az EKB egytől hároméves lejáratú államkötvényeket vásárol majd. A beavatkozást szigorú kondíciókhoz köti: azoknak az országoknak, amelyek intervenciót kérnek, kötelezettséget kell vállalniuk gazdasági reformokra. Harmadrészt Draghi világossá tette azt is, hogy az EKB nem válik szenior hitelezővé a többi állampapír-tulajdonossal szemben, magyarul nem fog előnyt élvezni egy esetleges államcsőd esetén a visszafizetésnél. A jegybank beavatkozása korlátlan mértékű és sterilizált, azaz a piacokra áramló többleteurót egyéb formában kivonják, hogy a pénzkínálat növekedése ne járjon az infláció emelkedésével. Az EKB 0,75 százalékon tartotta az alapkamatot, és mínusz 0,1-ről mínusz 0,4 százalékra rontotta az eurózóna idei növekedési kilátását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.