BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Equilor: mérsékelt lehet a Fed-program gazdasági ösztönző hatása

A Fed lazítási programjának a gazdasági ösztönző hatása mérsékelt lehet, hiszen a pénzpiacokon nehezen jut át a pénz.

Megjött a várva várt bejelentés, elindul az amerikai monetáris expanziós (quantitative easing – QE) program harmadik verziója, havi 40 milliárd dollár értékben vásárol jelzálog fedezetű eszközöket a Federal Reserve. Folytatódik továbbá az "Operation Twist” névre keresztelt program, melynek keretében rövid államkötvényeket értékesít, és hosszú papírokat vesz a monetáris intézmény.

Ezen felül a Fed módosította kamatpálya alakulásával kapcsolatos kommunikációt, a korábbi 2014 végi dátumról 2015 közepéig maradhat a rekord alacsony szinten az alapkamat.

A közlemény a döntést a kedvezőtlen munkaerő-piaci fejleményekkel indokolta, de a mérsékelt gazdasági növekedés és a csökkenő beruházási aktivitás is szerepet játszott a lépésben. A Fed egyedül a fogyasztás bővülését tekinti kedvező hírnek, az ingatlanpiacon viszont, a tapasztalható némi javulás ellenére még mindig rossz a helyzet.

Az infláció a Fed szerint mérsékelt, a hosszú távú várakozások pedig stabilak, így ez nem gátolta a program életre hívását. Néhány nyersanyag ára ugyan jelentősen nőtt a közelmúltban, de ennek ellenére nincs ok az aggodalomra.
 
Hogyan hat a piacokra a bejelentés? Mivel a kockázatkerülő befektetők tömegei már elfoglalták a biztosnak vélt eszközökben, amerikai és német állampapír, svájci kötvény pozícióikat, így a kockázatosabb piacokra jócskán jut még a friss pénzből. Ráadásul a várhatóan növekvő inflációs nyomás miatt nőhet a kötvények negatív reálhozama. A nyersanyagpiacokon, és kiváltképp az aranyban folytatódhat az emelkedés, de a részvénypiacokon is jöhet, újabb rally. A várakozások persze magasak voltak, a QE3 részben beépült az árakba, így egy rövid korrekciót sem tartunk elképzelhetetlennek a közeljövőben.

Véleményünk továbbra is az, hogy a program gazdasági ösztönző hatása mérsékelt lehet, hiszen a pénzpiacokon nehezen jut át a pénz, és a bankok gyenge hitelezési aktivitása sem a forráshiánnyal indokolható. A Fed tehát valószínűleg inkább a politikai és a tőkepiaci szereplők nyomására hozta meg a döntést. Mindössze egy jegybankár, Jeffrey M. Lacker fejezte ki ellenvéleményét a QE3 és az alacsony kamatszint kiterjesztése kapcsán. Ő a súlyos inflációs kockázatokra, és a gyenge gazdasági hatásokra hívta fel a figyelmet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.