Ha a fiskális megszorításokat nem sikerül érvényre juttatni, és közös bankfelügyelet felállításában sem sikerül tartani a tervezett menetrendet, akkor 58 európai bank kényszerülhet eszközei értékesítésére – olvasható az IMF globális stabilitásról szóló összefoglalójában. Ha erre sor kerül, az a hitelállomány növekedési ütemét akár 4 százalékponttal is visszavetheti Görögországban, Cipruson, Írországban, Spanyolországban, Olaszországban és Portugáliában.
A világ nagy bankjai 2006 és 2011 között jelentős eszközállományt adtak el. Az alábbi táblázat millió dollárban mutatja, mennyit.
A 4500 milliárd dolláros prognózis 18 százalékkal több, mint ami az IMF áprilisi jelentésében szerepelt.
Az eurózóna stabilizáláshoz mindenekelőtt a magánbefektetők körében kell helyreállítani a bizalmat – emeli ki az IMF jelentése. Ebben az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja is segíthet, de ezt mindenképpen hiteles feltételrendszerrel kell alátámasztani – hangsúlyozta José Vinals, az IMF monetáris ügyekkel és tőkepiacokkal foglalkozó részlegének igazgatója.
Ha Európa csődöt mond, horror forgatókönyvvel szembesülhet - tűnik ki a jelentésből. Az euroválság jelenti a fő veszélyt, és a globális pénzügyi stabilitásra nézve jelentkező kockázatok növekedtek az utóbbi hat hónapban, ezért a globális pénzügyi rendszerbe vetett bizalom "igen törékeny".
José Vinals szerint Európa bajai tanulsággal kell, hogy szolgáljanak az erősen eladósodott Egyesült Államok és Japán számára, mert a szükséges politikai kiigazítások késlekedése még rosszabb következményeket von maga után. Az IMF szerint az Egyesült Államokban, Európában és Japánban hozott legutóbbi döntések lélegzetvételnyi szünetet teremtettek a válság leküzdésében, de a bizalom még mindig törékeny.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.