Az euró/dollár árfolyam, amely pénteken 1,2810 környékén, utoljára szeptember 11-én látott „mélységben” is megfordult, az év tizedik hónapját emelkedéssel indította. Hétfő délután (magyar idő szerint) 4 órakor egy euró 1,2909 dollárt ért a bankközi devizapiacon.
A közös európai pénz erősödéséhez hozzájárult, hogy a Moody’s Investors Service közölte: a spanyol bankok újratőkésítése kedvezően hat az ország adósság-besorolására. A szeptember 28-i eredmények szerint a spanyol bankok stressz tesztjei azt mutatták, hogy a pénzintézetek tőkeigénye kisebb annál, mint amennyit az elemzők valószínűsítettek.
Az euró erősödését az sem tudta megakasztani, hogy időközben az közös pénzt használó blokkból nem érkeztek különösebben jó hírek: a Markit által követett beszerzési menedzser indexek tanúsága szerint az eurózóna feldolgozóipara immár 14. hónapja zsugorodik. Az Eurostat pedig arról számolt be, hogy a munkanélküliségi ráta soha nem látott magasságba, 11,4 százalékra emelkedett augusztusban.
Az elmúlt hat hónapban az euró 3,6 százalékkal gyengült a Bloomberg korrelációs indexei szerint. A 10 fejlett ipari deviza közül ennél gyengébb teljesítményt egyedül a svájci frank nyújtott. A mezőny legjobbja a svéd korona volt, amely 3,11 százalékkal erősödött, nagyjából kétszer annyit, mint a második helyezett norvég korona.
Hogy áll a forint?
Az euró/forint árfolyam a negyedik negyedév első napján sem mutat egyértelmű irányt, Varga Mihály miniszter reggeli meghallgatásának hatása sem volt érzékelhető. A kurzus egy másfél forintos sávban, 284,3 és 285,8 között mozgott, délután 4-kor az eurót 285,09 forinton jegyezték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.