Az előző hitelezési felméréskor a bankok nagy része mind a lakáshiteleknél, mind a fogyasztási hiteleknél a hitelkereslet fellendülésére számított. A most publikált, 2012 harmadik negyedévét átfogó jelentés szerint viszont csak a bankok 10 százaléka jelzett erősödő keresletet a lakáscélú hiteleknél, míg a fogyasztási hiteleknél csak 7 százalékuk - hangzott el a felmérést ismertető csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón. Érdekesség, hogy a bankok ismét a hitelkereslet erősödésére számítanak a következő félévben: a lakáshiteleknél a bankok 77 százaléka, míg a fogyasztási hiteleknél 31 százalékuk.
A lakáshitelekre vonatkozó várakozásokat az állami kamattámogatási program beindulása támaszthatja alá, amely öt éven keresztül kamattámogatást nyújt az adós számára. Jelenleg a maximálisan kivethető kamat mintegy 13 százalék, amelyből az ügyfél a kamattámogatással csökkentett részt fizeti öt éven át. Ez kezdetben (az első évben) 8 százalék körül alakul, míg a kamattámogatás vége felé 9-10 százalék. Az ügyfelek számára a támogatott lakáshitel teljes hiteldíj mutatója (THM) 8-9 százalék - jelezte magyarázatként Fábián Gergely elemző.
A hitelezési felmérés szerint az állami kamattámogatásos program iránti kereslet emelkedik: az újonnan folyósított támogatott lakáshitelek állománya 2012 második negyedévről a harmadik negyedévre 20 százalékkal növekedett.
A háztartási portfolió javulásához hozzájárult, hogy a késedelmes devizahitelek forintra váltása - az adósság 25 százalékának elengedése mellett - kötelező alapon 23 milliárd forintot jelentett, önkéntes alapon pedig az ügyfelek 32 milliárdot törlesztettek. Az MNB korábban azt prognosztizálta, hogy a potenciális ügyfelek több mint 70 százaléka csatlakozik az árfolyamrögzítéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.