Fajsúlyos szempont az aranyár alakulásában a kamatok, pontosabban a reálkamatok mértéke és változása is, különösen ami a dollártérséget illeti. A dollár erőnléte pedig eleve perdöntő minden aranypiaci elemzésben, hiszen a nemzetközi tőzsdék elszámolóegysége a dollár, minek eredményeként az amerikai fizetőeszköz leértékelődése olcsóbbá teszi az aranyat a dollártérségen kívül élő vásárlók számára, de a „zöldhasú” gyengülése erősíti az arany fedezeti célú keresletét is. Potenciális dollárleértékelődésből ugyanakkor mostanság nincs hiány.
A Fed által korlátlanul bővíthető pénzkínálat a dollár értékének hígulásához vezet. A pénzmennyiség és a fogyasztói árindex közötti erős a korrelációt már számtalan tanulmány kimutatta. Következésképp, ahogy csökken egy deviza belső értéke, úgy emelkedik jellemzően az abban a devizában denominált vagyonelemek nominális értéke. A monetáris bővítés és az arany közötti kapcsolat persze ennél azért egy fokkal bonyolultabb.
Ha egy központi bank ideiglenesen felpörgeti a pénznyomdát, akkor azzal esésnek indulnak a nominális kamatok is, miközben mindez „per definitionem” inflációt szül, még ha ez nem is mutatkozik meg a fogyasztói árak azonnali emelkedésében. A reálkamat, vagyis a nominális kamat inflációval korrigált értéke tehát lecsökken. Amint aztán a reálkamat átbillen negatív tartományba, attól kezdve szertefoszlik a befektetők számára az egyik legfontosabb ellenérv az arannyal szemben, mely szerint az arany gyengéje, hogy nem termel kamatot tulajdonosának. Minél mélyebbre süllyed ugyanis a reálkamat, annál vonzóbb fényben tündökölhet az arany. Ez persze nem is annyira a kisbefektetőkre érvényes motiváció, hanem sokkal inkább a milliárdokat mozgató befektetési alapokat érinti, ahol a menedzserek tizednyi hozamváltozásokra is már eszközátcsoportosítással reagálnak a portfóliókban.
Az amerikai elnökválasztás kimenetele arra utal, hogy nagy valószínűséggel minden marad a régiben. A demokraták győzelme még minimum két évig zéró közeli alapkamatot fog biztosítani, miközben az infláció 2 százalék körül alakulhat. A pénzkínálat bővülése is borítékolható, miután a Fed szeptemberben bejelentette, hogy határozatlan ideig és mennyiségi korlát nélkül fog havi 40 milliárd dollár értékben teljesen fedezetlenül pénzt nyomtatni, hogy ebből a pénzből jelzálogkötvényeket vásároljon. Az Obama-Bernanke duó első négy éve alatt ez a politika az aranyár megduplázódásához vezetett, az újabb négy évre szóló folytatás pedig további árfolyam-emelkedéssel kecsegtet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.