A részvénytársasági formában működő hitelintézetek -10,4 milliárd forintos adózott eredményt produkáltak az első három negyedévben – szemben az egy évvel korábbi 56,7 milliárd forinttal –, amely alapján valószínűsíthető, hogy a bankszektor az év egészében is veszteséges lesz. A PSZÁF által készített gyorselemzés szerint viszont pozitív fejlemény, hogy 2012 harmadik negyedévében már nem nőtt a hitelintézetek teljes hitelportfólióján belüli késedelmes hitelek aránya – ez most 23,7 százalékot tett ki –, kedvezőtlen viszont, hogy ezen belül a nem teljesítő (90 nap késedelmet meghaladó) hitelek részaránya tovább, 13,8 százalékra emelkedett.
A lakossági hiteleket tekintve a késedelmes hitelek aránya ugyan minimálisan emelkedett, ezen az állományon belül csökkent viszont a nem teljesítő hitelek részesedése. Az összes hitel közül az átstrukturált hitelek harmadik negyedévi, 9,7-ről 11,5 százalékra történt növekedésében kiemelt szerepet játszott az árfolyamgátat választó lakossági hiteladósok miatti emelkedés.
A bankoknál kimutatott 14950 milliárd forintos hitelállomány 16,3 százalékkal maradt el a bázistól, amely az alacsony üzleti aktivitással magyarázható. A teljes hitelállományon belül a háztartások tartozásainak mennyisége több mint 27 százalékkal, 5214 milliárd forintra csökkent, amelyben a rendkívül alacsony hitelkereslet mellett komoly szerepe lehetett a végtörlesztésnek is.
A betétek állománya 1,1 százalékkal, 12061 milliárd forintra növekedett egy év alatt: ezen belül a vállalati betétek állománya kis mértékben emelkedett, a háztartásoké pedig minimális mértékben csökkent.
A hitelintézeti fióktelepeknél és a szövetkezeti hitelintézeteknél hasonló folyamatok figyelhetők meg, mint a bankoknál, ám az eredményeik összességében kedvezőbbek. A fióktelepek az első kilenc hónapban közel kétmilliárd forintos adózás előtti eredményt produkáltak, ami viszont töredéke az egy évvel korábbi 25 milliárdnak. A szövetkezeti hitelintézetek adózott nyeresége viszont bő másfélszeresére, 7,7 milliárd forintra emelkedett, és mind a három negyedévben pozitív összesített eredményt tudtak elérni.
A tavalyihoz hasonlóan alakult a biztosítók első kilenc havi profitja. A társaságok az idén 17,21 milliárd forintnyi adózott nyereséget halmoztak fel szeptember végéig, ez 5 százalékkal magasabb a tavalyinál. A növekedés legfontosabb oka az volt, hogy a cégek adófizetési kötelezettsége tavalyhoz képest mintegy 10 százalékkal csökkent, az adózás előtti eredmény ugyanis alig tér el a 2011-estől.
A cégek díjbevétele viszont sokat csökkent tavaly óta, különösen az életbiztosítási ágnál drámai a visszaesés, meghaladja a 8 százalékot, de a nem élet ágazat is zsugorodott 2 százalékkal. Az életbiztosítási díjbevétel így a PSZÁF szerint mintegy 300 milliárd forint volt, a nem élet ág forgalma 285,7 milliárd forint lett. Az életág kárkifizetései eközben 10 százalékkal 304,7 milliárd forintra nőttek, a nem életágban viszont csökkentek a kifizetések bő 11 százalékkal 128,6 milliárd forintra.
A magánnyugdíj-pénztárak taglétszáma tovább csökkent, szeptember végére alig 72 ezren maradtak a kasszákban, az ő vagyonuk 192 milliárd forint fölött volt az időszak végén, tehát a félév vége óta növekedett. Ez annak köszönhető, hogy az intézményi portfóliók hozama a harmadik negyedévben bő 6 milliárd forintot tett ki, az idén összesen pedig mintegy 16 milliárd forintnyit fialtak a nyugdíjpénzek. A magánkasszák továbbra is súlyosan veszteségesek, az első kilenc hónapban negyedmilliárd forintnyi mínuszba került a szektor.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma is csökkent, szeptember végére 1,228 millióan maradtak az intézményekben. A befizetett tagdíjak is csökkentek tavalyhoz képest, a tagság összvagyona 881 milliárd forintra nőtt. Az önkéntes nyugdíjpénztári szektor is veszteséges, az intézmények működési eredménye egymilliárd forint fölötti mínuszban volt a kilencedik hónap végén. A brókercégeknek sem ment jól az idén. A befektetési szolgáltatók adózott eredménye kilenc hónap után 1,83 milliárd forint volt, ez több mint 37 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, és hat éves mélypontot jelent. Ezen sem lehet csoadálkozni, hiszen a tőzsdei papírok azonnali forgalma a befektetési vállalkozásoknál 35 százalékkal csökkent, a tőzsdén kívüli ügyleteké pedig csaknem 25 százalékkal lett kisebb. A tőzsdei derivatív ügyletek forgalma szintén bő 25 százalékkal zsugorodott.
Az RBI november 28-án közli harmadik negyedévi eredményeit. A januártól júniusig terjedő időszakban a Raiffeisen 77 millió eurós veszteséget könyvelt el Magyarországon. Tavaly 355 millió euró, 2010-ben 20 millió euró vesztesége volt a magyarországi Raiffeisen csoportnak.
Az RBI november 28-án közli harmadik negyedévi eredményeit. A januártól júniusig terjedő időszakban a Raiffeisen 77 millió eurós veszteséget könyvelt el Magyarországon. Tavaly 355 millió euró, 2010-ben 20 millió euró vesztesége volt a magyarországi Raiffeisen csoportnak. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.