Több citybeli elemző ugyanakkor azt is valószínűsíti, hogy 2013 elején szünet következhet az MNB enyhítő ciklusában.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó piaci elemzői szerint az előző kamatdöntő ülésről kiadott közlemény nem jelzett változást a testület alapállásában, vagyis nyitva hagyta a további kamatcsökkentések lehetőségét addig, amíg a kockázati környezet kedvező marad.
A ház szerint így, ha a hét elején is stabil lesz a szuverén magyar törlesztésleállásra kínált piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az országkockázat megítélésének egyik fő mérőszáma -, és a forint sem inog meg, akkor bizonyosra vehető, hogy az MNB kedden negyed százalékponttal 5,75 százalékra csökkenti alapkamatát. A bank utoljára tavaly decemberben emelte alapkamatát - a kéthetes jegybanki kötvény kibocsátáskori hozamát - 7,00 százalékra 6,50 százalékról, majd idén augusztusban enyhítésbe kezdett, és a novemberi egyvégtében a negyedik 0,25 százalékpontos csökkentés volt.
A magyar CDS-középárfolyamok az idei éves mélypont közelében vannak Londonban. Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szerint a magyar CDS-árazás 285 bázispont környékén mozgott a pénteki késői londoni jegyzésben az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra.
A magyar szuverén kötvények CDS-középárfolyama az év elején még 750 bázispont feletti rekordokon járt, azóta azonban fokozatosan süllyedt, és október óta - kisebb megugrásoktól eltekintve - csaknem folyamatosan 300 bázispont alatt van.
A múlt hét végére kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 285 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon, csaknem félmillió euróval olcsóbban, mint az év elején. A Bank of America-Merrill Lynch londoni szakelemzőinek előrejelzése szerint az augusztus óta tartó enyhítési hullám után 2013 első negyedében az MNB várhatóan szünetet tart, legalább a jegybank új elnökének tavaszi kinevezéséig. A ház szakértői szerint a kamatcsökkentések utána folytatódhatnak, és 2013 végére 5,00 százalék lesz az MNB alapkamata.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó elemzői is 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést jósoltak keddre. Várakozásuk szerint az MNB az előző inflációs jelentésben szereplő 5,0 százalékról a JP Morgan által jósolt 4,4 százalék közelébe csökkenti a jövő évi átlagos inflációra adott előrejelzését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.