Habár a pénzügyi karriert gyakran férfias szakmának képzeljük el, a két szervezet tanulmányából kiderül, hogy az FTSE-100-as mutatóban lévő vállalatok vezetőtestületiben helyet foglaló női csúcsvezetők 45 százaléka rendelkezik pénzügyi képesítéssel és 65 százalékuk dolgozott korábban pénzügyi területen. Férfi kollégáik mindössze 26 százaléka rendelkezik pénzügyi végzettséggel, és 44 százalékuknak van releváns gazdasági tapasztalata.
Az újonnan kinevezett női igazgatótanács tagok körében a pénzügy mellett még a marketing (17 százalék), illetve a jog és a HR (6-6 százalék) bizonyult népszerűnek. Némileg árnyalja a képet ugyanakkor, ha nem ügyvezetői szerepkörről beszélünk, a pénzügyesek aránya azonban még ez esetben is 50 százalék felett van.
A tanulmány apropója az Európai Bizottság 2012. november 14-én jóváhagyott jogszabályjavaslata, mely alapján a női vezetők aránya minimum 40 százalékot kellene, hogy elérjen a tőzsdén jegyzett vállalatok vezetőtestületeiben. A nők szerepvállalásának megerősödése előbb-utóbb gazdasági szempontból is kiemelt fontosságú lesz Európában. Jelenleg a nők rendelkeznek az egyetemi diplomák csaknem 60 százalékával, a felsőfokú végzettséget igénylő pozícióknak azonban csak alig felét birtokolják.
A legfrissebb adatok szerint a kitűzött 40 százalékhoz képest jelenleg csak 15,8 százalékon áll a tényleges döntéshozói pozícióban lévő nők aránya, igaz, összehasonlítva az egy évvel ezelőtti 13,7 százalékkal, így is lassú, de biztos növekedésről beszélhetünk.
Magyarország, az Európai Bizottság adatai szerint jelentősen átlag alatt teljesít a női vezetők foglalkoztatottságában, jelenleg körülbelül 7 százalékos arányával a sereghajtók mezőnyében foglal helyet, és egyedül Máltát előzi meg. A rangsort egyértelműen az északi országok vezetik, de figyelemre méltó növekedés volt megfigyelhető az elmúlt évben Olaszországban, (4,9 százalékos növekedést követően elérve a 11 százalékot) és Franciaországban is.
„Kutatásunk során elsősorban arra kerestük a választ, hogy a viszonylag kevés női csúcsvezető közül miért éppen a pénzügyi hátterű szakemberek dominálnak?” – nyilatkozta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója. „Úgy véljük tanulmányunkban eddig olyan fel nem tárt összefüggésekre sikerült fényt derítenünk, melyek révén megérthetjük a nők szerepvállalásának mozgatórugóit a vállalatirányítás legmagasabb szintjein is” – tette hozzá.
A felmérés eredményei alapján a pénzügyi vénával rendelkező hölgyek sikere egyértelműen a közös nyelv ismeretén alapul: a számok és gazdasági szabályok az igazgatótanács minden tagjának világosak és elfogadottak, így ennek folyékony ismerete segít feloldani néhány sztereotip képet a nők kompetenciáival kapcsolatban és hozzájárul a hitelesség megteremtéséhez.
A kutatás ugyanakkor arra is rávilágít, hogy a nők számára a pénzügyi háttér és képzettség egymagában nem elegendő ahhoz, hogy valaki az igazgatótanácsig küzdje magát. „Sok egyéb mellett fontos szempont még az ismertség, az eltököltség, a kellő motiváció és kitartás, valamint a megfelelő kapcsolatok és támogatók megléte” – összegzi Benesová.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.