Közel 4 százalékot esett a MOL ma nyitás után a tegnapi hírre, miszerint jelentős részesedéstől válik meg az arab Dana Gas. Az esti közzététel szerint a Dana Gas úgynevezett gyorsított könyvépítés keretében ad túl 1,6 százaléknyi részesedésén. A módszer lényege, hogy különösebb előzetes marketing nélkül, egy-két nap alatt "lezavarják” az értékesítést az érdeklődő intézményi befektetőknek, azaz a részvények nem jutnak el közvetlenül a tőzsdére – írják a KBC Equitas elemzői.
A nagy eladás törvényszerűen diszkont mellett történhet meg, hiszen az eladónak gyorsan pénzre van szüksége. Ez a diszkont tükröződik a piaci árfolyamban, hiszen egyes nagy szereplőknek megérhette eladni a piacon a részvényeket, és a Dana Gas által felkínált pakkból alacsonyabb áron vásárolni.
Lapértesülések szerint 5,5 százalékos diszkont mellett jegyzik a felkínált részvényeket az intézményi szereplők. A KBC intézményi brókereinek véleménye szerint ez ugyan a maximális diszkont, ami elképzelhető a tranzakcióban, de a tényleges ár ennél kisebbet tartalmazhat.
A Dana Gasről már korábban lehetett tudni, hogy komoly pénzügyi nehézségekkel küzd, de eddig cáfolták, hogy megválnának a MOL-részesedésüktől. E tekintetben tehát a KBC szerint meglepő a hír időzítése, de a mozgatórugók már ismertek, és arra utalnak, a Dana Gas nem a MOL fundamentális kilátásai, hanem saját szorult helyzete miatt válik meg a pakktól.
A Dana Gas az ajánlattal egyidőben vállalta, hogy a fennmaradó, 1,4 százalékos részesedésétől legalább 3 hónapig nem válik meg. Ez meglehetősen szűk határidő, és ismerve a Dana Gas nehézségeit, nem kizárható, hogy amint letelik, újabb értékesítési akcióba kezd. Ez akár enyhe nyomást is gyakorolhat az árfolyamra.
A KBC intézményi fundamentális elemzői épp a közelmúltban változtatták a MOL részvényeire vonatkozó vételi ajánlásukat tartásra, miután nem mutatkozik olyan fundamentális katalizátor, ami tartósabb emelkedést generálhatna a MOL piacán.
Rövid távon egyfajta katalizátort jelenthet az olajár emelkedése, az elmúlt hetekben egyértelműen felfelé mutató rövid távú trend bontakozott ki a Brent típusú olaj piacán, ami meglátásunk szerint még teret ad további drágulásnak az elkövetkező hetekben. A MOL a jelentős kitermelési kitettsége miatt hajlamos együtt mozogni az olajárakkal.
Egy másik fontos technikai tényező is gátat szabhat az esésnek, az elmúlt időszakban a MOL piacán vételi erőt jelentett, hogy a részvényekre átváltható Magnolia kötvény fedezésére nagy intézményi brókerek kénytelen voltak MOL részvényeket vásárolni. Ezen a helyzeten talán nem változtat érdemben a Dana Gas eladása sem, bár az érintett szereplők valószínűleg ezen az aukción is részt vehetnek.
Mivel váratlan külső tényező hatására indult esésnek az árfolyam, nehéz pontos technikai alapú stratégiát meghatározni. A legrosszabb esetben az eladások a pletykákból ismert 5,5 százalékos diszkontnak megfelelő esést generálhatnak a piacon, 17 500 forint közelébe taszítva az árfolyamot – figyelmeztetnek a KCB elemzői. Szerintük lényeges támaszt a 200 napos mozgóátlag jelenti 17 365 forintnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.