Az OECD szerint Szlovénia súlyos bankválsággal szembesül, amely a túlzott kockázatviselés, az állami tulajdonú bankok gyenge minőségű vállalatirányítása, illetve a nem elég hatékony felügyeleti eszközök miatt alakult ki. Egyben figyelmeztetett: a tőkepótlási szükségletek kiszámításához olyan módszertant használtak, amely gyenge és átláthatatlan, így magasabb lehet a tőkehiány.
A párizsi székhelyű gazdasági szervezet ugyanakkor üdvözölte a nem teljesítő hitelek átvételére létesítendő "rossz bank" létrehozására vonatkozó terveket, jóllehet a program nem elég átlátható, és a jelentős részben állami tulajdonban álló bankrendszerben kockázatot jelent az esetleges politikai beavatkozás.
Az OECD szerint a ljubljanai kormányzatnak újabb banki stresszvizsgálatokat kellene lefolytatnia egy robosztusabb módszertan szerint, és a bankok - elsődlegesen részvénykibocsátás útján történő - feltőkésítése előtt nyilvánosságra kellene hozni ezeknek a vizsgálatoknak az eredményeit.
A szervezet ugyanakkor megjegyezte, hogy több bank esetében a piaci értékelés azt jelzi, hogy az állami bankok eszközállományának értékét "lényegében lenullázta" a válság, így az olyan bankokat, amelyek már nem életképesek, be kell zárni. Ilyen esetekben az alárendelt kölcsöntőke, illetve az alacsonyabb rendű tőkeeszközök tulajdonosainak kell a veszteségeket lenyelniük - tette hozzá.
Az OECD makrogazdasági előrejelzése szerint a szlovén gazdaság az idén 2,1 százalékkal esik vissza. A szervezet számításai szerint a szlovén államadósság - markáns reformok hiányában - 2025-re a GDP 100 százalékára nőhet, miközben már eddig, a válság kezdete óta kétszeresére, azaz 47 százalékra nőtt.
"A nehéz gazdasági körülmények, és a nemzetközi környezet lehetséges további romlásának ismeretében Szlovénia elhúzódó visszaesés, és a pénzpiacokhoz való hozzáférés ellehetetlenülésének kockázatával áll szemben" - fogalmazott az OECD.
A szervezet szerint a ljubljanai kormányzatnak növelnie kellene a versenyhatóság erejét, fokozatosan emelnie kellene a nyugdíjkorhatáron, a magasabb jövedelmű állampolgárokat ki kellene szorítania a családi jóléti juttatások rendszeréről, továbbá csökkentenie kellene a munkanélküli segélyt, valamint javítani az oktatási és egészségügyi rendszer hatékonyságán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.