BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ruhára gyűjtenek a magyarok

Két ponttal emelkedett, és jelenleg 34 ponton áll az öngondoskodási index értéke, amely így visszaerősödött az egy évvel ezelőtti szintre, de még nem jelent trendfordulót - derül ki az OTP Bank kutatásából, amely a hazai öngondoskodás állapotát méri fel. Az ötödik alkalommal, félévente végzett felmérés eredményeként kapott indexszámot nyolcvan paraméterből kalkulálják - ismertette pénteki közleményében a bank.

A részletes eredmények szerint a mutatók többsége kissé javult az elmúlt hónapokban, de ez még nem jelent trendfordulót. Nincs markáns változás a mutatókban, inkább egy általános hangulatjavulás érzékelhető - idézi a közlemény Kovács Antalt, az OTP Bank vezérigazgató-helyettesét.

Sokat javított az indexen, hogy jelentősen, 5 százalékponttal 55 százalékra nőtt azok aránya, akik valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával rendelkeznek. A javulás nagyrészt annak köszönhető, hogy az előző, tavaly őszi felmérés óta 7 százalékponttal nőtt és már az emberek felének van banki, pénzpiaci megtakarítása.

Pozitív hatással volt az indexre az is, hogy nőtt a konkrét célra és a nyugdíjas évekre megtakarítók száma.

A megkérdezettek többsége, 68 százaléka takarékoskodik valamilyen konkrét céllal. Az adatok szerint 13 százalékra nőtt azok aránya, akik hosszabb távon lakásfelújításra, és 12 százalékra azoké, akik nyaralásra takarékoskodnak. A korábbi 6 százaléknál jelentősen többen, a válaszadók 14 százaléka tesz félre ruhatára frissítésére és 2 százalék helyett 10 a hobbival, kikapcsolódással kapcsolatos célokra.

Szintén kedvező fejlemény, hogy a korábbi folyamatos csökkenést követően 22-ről 24 százalékra emelkedett a váratlan helyzetben mozgósítható megtakarítással rendelkezők aránya.

Rontotta viszont az index értékét, hogy míg korábban a megtakarítással rendelkezők úgy becsülték, 11-17 hónapig kitartana a félretett összeg, most úgy vélték, 10-15 hónapnál nem lenne többre elegendő a pénzük.

A megkérdezettek csaknem kétharmada, 65 százaléka még mindig kizárólag az állam feladatának gondolja a tisztességes időskori megélhetési feltételek megteremtését. Ugyanakkor a válaszadók csaknem háromnegyede, 72 százaléka úgy véli, hogy az állami nyugdíj önmagában nem lesz majd elegendő ehhez.

A korábbiakhoz képest emelkedett a nyugdíjas évekre megtakarítással rendelkezők száma, akiknek pedig még nincs ilyen célú megtakarítása, minden ötödik megkérdezett gondolja úgy, hogy elkezdi a spórolást a nyugdíjas évekre.

A válaszadók 57 százalékának egyébként saját bevallása szerint arra sincs elegendő bevétele, hogy tisztességesen megéljen, nemhogy öregkorára félretegyen. A megkérdezettek 51 százaléka éppen csak kijön havi bevételeiből.

Szintén az index értékét rontó tényező, hogy a megkérdezettek 72 százaléka saját pénzügyi jövőjét kiszámíthatatlannak tartja hosszabb távon.

További kedvezőtlen faktor, hogy ritkult az öngondoskodási téma jelenléte a közbeszédben, az elmúlt fél évben 100-ból 41-en hallottak például a médiában ezzel kapcsolatos információkat. Ugyanakkor az embereket komolyan foglalkoztatja ez a téma, a válaszadók 47 százaléka rokonaival, munkatársaival, vagy éppen szomszédjával beszélt erről - olvasható a közleményben.

Az OTP Bank öngondoskodási index felmérést az Ipsos Zrt. közvélemény-kutató készítette, 1500 fős országos, a 18-70 éves bankszámlával rendelkezők csoportjából képzett reprezentatív mintán.,

MTI Eco-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.