Érezhető drágulást hozhat a bankolási díjakban a tranzakciós adó augusztusban életbe lépő változása, ezért minden korosztály és jövedelmi csoport számára még fontosabbá válhat a megfelelő számlacsomag megválasztása. Egy, a banki szokásainkhoz képest rosszul kiválasztott számla évi 10-20 ezer forint többletterhet is okozhat – derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb felmérésből, amely a diákok, átlagos és átlag feletti jövedelműek, valamint a nyugdíjasok számára kialakított bankszámla-konstrukciókat hasonlította össze és rangsorolta.
„A megfelelő számla megtalálásához ismernünk kell saját bankolási szokásainkat, azaz, hogy milyen gyakran veszünk fel automatából készpénzt, hányszor utalunk, használunk-e csoportos beszedést, és ezekhez mérten kell nyomon követnünk a banki díjak alakulását. A bankok természetesen igyekeznek jól körülhatárolható célcsoportokat megszólítani a rájuk jellemző szokásokhoz idomuló számlacsomagok kialakításával, de ezeken belül is jelentős eltérésekkel lehet találkozni” – mondja Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu elemzője.
A diákszámlák közt jelenleg az Erste Bank Diákszámlája számít a legkedvezőbbnek. Itt a meghatározott banki aktivitás mellett 17 forintos havi költséggel lehet számolni, ami éves szinten 204 forintos terhelést jelent. A második helyen az FHB Bank Hello számla áll 104 forint havi költséggel, míg a harmadik a Budapest Bank Play számlája havi 113 forinttal. „A költségek szerinti tízes toplistán az első és tizedik helyen rangsorolt számla között már éves szinten 5976 forintnyi különbség tapasztalható, noha a diákszámlák általában igen alacsony havi költséggel bírnak” – mondja Bonda Balázs. Amennyiben egy diák egy átlagos jövedelmet feltételező „hagyományos” számlacsomagot választ, éves szinten akár 7 ezer forinttal is magasabb lehet a számlaköltsége. A diákszámlák legfontosabb feltétele, hogy csak diák státuszúak igényelhetik őket.
Az átlagos jövedelemmel rendelkezők számára jelenleg a legjobb ajánlatot a Citibank TOP számlája és az FHB Bank Aktív számlája nyújtja, ebben a két esetben egyaránt 230 forintos havi kiadással lehet számolni a vizsgált, jellemzőnek mondható bankolási szokások mellett. A kettős első helyet követően az Erste Bank Szupernulla számlája áll, itt a havi számlahasználattal járó teher 244 forint. „Egy átlagos jövedelemmel rendelkező számlavezető szokásai mellett is jelentős különbség lehet bankszámla és bankszámla közt: listánkban az első és az utolsó közti különbség éves szinten 8604 forint” – hangsúlyozza a Bankmonitor.hu elemzője.
Átlagos nyugdíjas banki szokások mellett az Erste Bank Szenior számlája vezeti a listát 722 forintos havi költséggel. A második a Budapest Bank Függetlenség számlája lett – havonta 997 forinttal -, míg a harmadik a K&H Bank Minimum számlája 1159 forintos havi költséggel. „Bár arányosan a nyugdíjas számlák esetében a legkisebb a különbség listánk első és tizedik helyezettje közt, itt is súlyos ezer forintokat spórolhatunk: éves szinten a különbség 7056 forint” – jegyzi meg Bonda Balázs.
Átlag feletti jövedelem és az emellé jellemző bankolási szokások mellett az Erste Szupernulla díjcsomag vezeti a Bankmonitor.hu toplistáját, csupán 420 forintos havi költséggel. Második helyen a Citibank TOP számla, míg a harmadik helyen az FHB Bank Aktív számla kapott helyet, előbbi 830, utóbbi 884 forintos havi számlaköltséggel. Ebben a kategóriában a rangsor első és tizedik helyezettje között közel 10 ezer forintos a különbség: 9720 forinttal fizet kevesebben egy év alatt, aki az első helyezettet választja.
„A felmérésünk fő tanulsága, hogy a díjemelések ellenére mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb számlacsomagot, ehhez azonban szükséges tisztában lenni a banki kondíciókkal és saját bankhasználati szokásainkkal egyaránt” – mondja Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu elemzője.
Az új tranzakciós adók hatása: további emelés jöhet a díjakban
Június végén fogadták el az augusztusban hatályba lépő törvényt a tranzakciós adó módosításáról, amely értelmében a készpénzfelvétel díja duplájára, más tranzakciós díjak pedig 0,2 százalékról 0,3 százalékra nőttek. Emellett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulást is bevezetnek a kamatokra. „Az eddigi tapasztalatok alapján azt valószínűsítjük, hogy az illetéket a legtöbb esetben a bankok – az átlag alatti profitabilitás miatt - tovább fogják hárítani az ügyfelekre” – véli Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu elemzője. Ezt támasztja alá az is, hogy kevesebb, mint egy héttel a törvény elfogadása után a Budapest Bank, a Volksbank, és az Erste Bank is emelte egyes számlacsomagjai díját. Megállapítható, hogy a pénzintézetek szinte teljes mértékben átterhelték az új adó költségeit. „Tekintettel a gyors reakcióra, várható, hogy a többi bank is hasonlóan lép majd” – mondja Bonda Balázs. Hozzáteszi: a bankok döntését a 60 napos bejelentési kötelezettség is sürgeti, hiszen minden – ügyfél számára kedvezőtlen módosítást tartalmazó - bankszámla módosítást 60 nappal a hatályba lépés előtt közzé kell tenni. A 60 napos jogszabályi korlátból adódóan még a leggyorsabban reagáló bankok is egy hónapnyi tranzakciós illetékemelést kénytelenek lesznek saját költségük terhére viselni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.