Mindez annak a következménye, hogy már nincsenek tartalékok a rendszerben, tehát a készpénzes ügyleteknél a tranzakciós díj duplájára (0,3 ezrelékről 0,6 ezrelékre) emelése, illetve az átutalásoknál 0,2 ezrelékről 0,3 ezrelékre változtatása a legtöbb banknál teljes egészében megjelenik majd a banki díjakban.
Egyes módozatoknál ráadásul – vélik a BankRáció.hu elemzői – a költségek növekedése akár már augusztus 1-jével megtörténhet annak ellenére, hogy a díjváltozást elvileg 60 nappal a bevezetés előtt meg kell hirdetniük a hitelintézeteknek. Az elmúlt idők gyors változásai nyomán ugyanis több bank úgy hirdette meg díjait, hogy egyes költségeknél akciós tételeket vezettek be, amelyek akár azonnal visszavonhatók. Más módozatoknál a díjak emelése (a 60 napos közzétételi időt figyelembe véve) szeptember közepe, végére várható.
A Budapest Bank megbízásából készült, most közzétett felmérés szerint viszont a díjak emelése egyelőre nem hozott drámai változásokat a piacon, csak kevesen váltanak bankot vagy számlacsomagot, ha díjváltozást tapasztalnak.
A tavalyi felmérés óta a bankváltási hajlandóságot kifejező Banki Mobilitási Index értéke mindössze két ponttal, 32,2 pontra nőtt. A kutatás szerint a lakosság csupán egynegyede hasonlítja össze saját bankja díjszabását más pénzintézetek ajánlataival, és csak minden tizedik ember tartja elképzelhetőnek, hogy bankot vált egy éven belül.
A tranzakciós illeték bevezetése óta pedig a magyarok több mint fele nem érzékelt költségnövekedést, és nem is vizsgálta felül bankja díjszabásait. Azok, akik észlelték a banki díjak emelkedését az év eleje óta, a leggyakrabban úgy reagáltak a díjemelésre, hogy csökkentették azoknak a tranzakcióknak a számát, amelyek költsége emelkedett (30 százalék), 25 százalékuk szerint viszont olyan alacsony mértékű a változás, amely nem indokolja a bankolási szokásai megváltoztatását.
Figyelemre méltó, hogy az elmúlt fél évben a bankon belüli számlaváltások aránya is elenyésző volt (az összes válaszadó 6 százalékát érintette), és a díjnövekedést érzékelők is ugyanilyen arányban kerestek bankon belül kedvezőbb költségű számlacsomagot. Az összes válaszadó közel 60 százaléka számára a költségnövekedés önmagában nem indok a bankváltásra, azonban havi 500 forintos díjemelkedés esetén már 30 százalék venné fontolóra, hogy új szolgáltatót válasszon.
A piacon elérhető szolgáltatások díjaival kapcsolatos csekély érdeklődés azért is meglepő, mert a főbank kiválasztásakor egyre nagyobb szerepet kapnak a kedvező fenntartási díjak. A tavaly őszi mérés óta 9 százalékponttal, 63 százalékra nőtt azok aránya, akik fontos döntési szempontnak tartják a banki költségeket. Ez maga mögé utasít minden egyéb választást befolyásoló tényezőt, köztük a bank hírnevét (59 százalék), kiterjedt ATM- (52) és fiókhálózatát (46) és jól működő internetbankját (40 százalék) is.
Arra viszont már csak a lakosság egynegyede fordít figyelmet, hogy ezeket más hitelintézetek ajánlataival is összehasonlítsa, amit főként az érdeklődés hiánya (45 százalék) és az a vélekedés magyaráz, hogy a bankok ajánlatai nem térnek el jelentősen egymástól, de sokan mondják azt is, hogy erre nincs elég idejük, vagy nem igazodnak el az ajánlatok között.
Arra viszont már csak a lakosság egynegyede fordít figyelmet, hogy ezeket más hitelintézetek ajánlataival is összehasonlítsa, amit főként az érdeklődés hiánya (45 százalék) és az a vélekedés magyaráz, hogy a bankok ajánlatai nem térnek el jelentősen egymástól, de sokan mondják azt is, hogy erre nincs elég idejük, vagy nem igazodnak el az ajánlatok között. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.