Aktivitásuknak köszönhetően mind nagyobb szeletet hasítanak ki a banki piaci tortából a takarékok. A május végi számok szerint valamivel meghaladja a 6 százalékot a Takarékszövetkezeti Integráció TakarékBankkal együttes piaci része. A tavaly június elejétől integrációs taggá vált központi bank adatát nem számítva az Integráció összesített mérlegfőösszege csaknem 7 százalékkal, 1496 milliárd forintra nőtt az előző év hasonló időszakához képest.
A vállalkozói kihelyezéseknél a hitelezési aktivitás is kedvező. Az egy évvel korábbi adatokkal összevetve a szövetkezeti hitelintézetek nettó (azaz értékvesztéssel csökkentett) vállalati hitelállománya 1,25 százalékkal nőtt, miközben a hitelintézeteké összességében az egy évvel korábbi szint 94 százalékára esett vissza. A Takarékszövetkezeti Integráció 225 milliárd forintra rúgó nettó vállalati kihelyezései 2013. május végén lényegében az egy évvel korábbi szinten stabilizálódtak, ám a visszaeső banki hitelezés miatt az Integráció (TakarékBank nélkül számított) piaci része így is növekedett: 8,7 százalékos lett az egy évvel korábbi 8,2 helyett. A vállalkozói kihelyezéseknek lökést adhat a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja is, ugyanakkor a június végén elfogadott új integrációs törvényből fakadó leterheltségnek és a már elindult központosításnak lehetnek hátrányos hatásai is. A nagyobb értékű, kockázatos kihelyezések központi engedélyeztetése például lassíthatja az MNB hitelprogramjának keretében zajló hitelbírálatot.
Miközben a bankoknál – többek között az állampapírok elszívó hatása miatt – összességében csökkeni kezdett a lakossági betétállomány, és a visszaesés a PSZÁF szerint májusban 1,2 százalékos volt, a takarékok állják a sarat. Május végén a takarékszövetkezeti szektor lakosságtól származó forintbetétje 1253 milliárdra rúgott, ami csaknem ötöde a teljes banki állománynak. A takarékok egyébként az összes (lakossági és vállalati) betétek 10 százalékát kezelik.
A szektoron belül a Takarékszövetkezeti Integráció 105 tagintézményére (beleértve a tagbankokat is) 1295 milliárd forintnyi betétet bíztak az ügyfelek, az állomány mintegy 83 százaléka a lakosságtól érkező forintbetét. Az Integráción belül a betétek összességében 9,1 százalékkal gyarapodtak, ezen belül a háztartások forint-megtakarításai 7,5 százalékkal voltak magasabb szinten idén májusban, mint egy évvel korábban. A növekedési ütem az összes betétek, továbbá a vállalati és lakossági forintbetétek esetében is meghaladta a banki átlagot.
A Takarékszövetkezeti Integráció továbbra is nyereséges, ugyanakkor az elhúzódó válság és a fizetési nehézségek, az emelkedő adóterhek és egyéb jogszabályokban előírt díjterhelés (például a tranzakciós illeték) növekedése rányomta bélyegét az adózás előtti és az adózás utáni eredmény nagyságára is. Az Integrációba tartozó hitelintézetek összesített adózás utáni eredménye 2013. május végén 5,4 milliárd forint volt. A központi bank profitját figyelmen kívül hagyva az Integráció 4,3 milliárd forint nettó nyereséget ért el, ami az egy évvel korábbi szint 78 százaléka. A tartós nyereségességnek köszönhetően azonban stabil az Integráció tőkehelyzete, az összesített saját tőke május végén 125 milliárd forint volt, 6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.