BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A diákoknak is drágul a bankolás

A diákszámláknál is áthárították a bankok a tranzakciós illeték egy részét az ügyfelekre. Az ingyenes számlavezetés még megvan, a tranzakciókért viszont sok helyen már fizetni kell. Van, ahol a kártyás vásárlás is fizetőssé vált.

A diákszámlák díjai is nőttek a tanév kezdetén a tranzakciós illeték emelkedésével párhuzamosan. Nagy forgalom ezeken a számlákon általában nincs, a számlákra jellemzően kisebb összegek kerülnek, mint a felnőttekére, hiszen a fiataloknak nincs rendszeres jövedelmük, a tranzakciók száma is kevesebb, mivel a rezsit például általában nem a junior számlákról rendezik a családok. Arra viszont kiválóan alkalmasak a konstrukciók, hogy rászoktassák a fiatalt a bankolásra, és idővel hűséges ügyféllé tegyék, emiatt a hitelintézetek mindig is rendkívül kedvező díjjal kínálták az ilyen számlákat.

A 0-24 éveseknek szóló számlák piacán az OTP a hazai piacvezető, több mint 350 ezer számlát vezetnek nála a fiatalok, a növekvő banki költségek miatt viszont az OTP is emelte a tranzakciók díjait. Havonként az első ATM-es készpénzfelvétel díja például augusztusban a Junior számláknál még csak 0,6 százalék volt, most már 0,6 százalékot kell fizetni ugyanezért, a kártyás vásárlás azonban továbbra is ingyenes a banknál. A junior számlának ingyenes a számlavezetési díja az OTP-nél, ezt a gyakorlatot követi szinte az összes többi piaci szereplő is.

Nem kell számlavezetési díjat fizetni az FHB-nál sem, ha elektronikus számlakivonatot kér az ügyfél, a Budapest Banknál szintén nincs ilyen díj a Play számlacsomagnál, és a K$amp;H trambulin számláinak is nulla a havidíja 18 éves korig. Afölött a hitelintézet egy minimális, 65 forintos számlavezetési díjat számít fel szeptember közepéig, akkortól ugyanis 72 forintra emelkedik a számlavezetési díj. A K$amp;H-nál viszont még mindig vehetnek fel ingyen készpénzt a fiatalok a hitelintézet ATM-eiből havonta egyszer.

Más bankoknál általában fizetni kell az ATM-es készpénzfelvételért. Az OTP-hez hasonlóan 0,6 százalékos díjat számít fel ilyenkor a Budapest Bank is, igaz, ha 9 ezer forintnál magasabb lenne a díj, az e fölötti részt utólag visszatéríti. Az FHB-nál is nőtt a szolgáltatás ára, a kedvezményes készpénzfelvételi lehetőségek száma nem változott, a fizetendő pótdíj viszont 0,6 százalékosra nőtt. Az MKB-nál a kártyahasználat még drágább, náluk a saját ATM-ből történő készpénzfelvételnek is van alapdíja, 84 forint plusz 6 ezrelék a tarifája a készpénzfelvételnek, ráadásul a kártyás vásárlásoknál is vonja a bank a 0,3 százalékos illetéket a fiataloktól.

Az egyetemisták persze – főleg ha diákhitellel is rendelkeznek – nehezen mondanak le egy bankszámláról, a fiatalabbak viszont, akik csak a zsebpénzüket tartották ilyen formában könnyen felmondhatják az egyre drágább szolgáltatást. A lapunknak nyilatkozó bankok egyébként még nem tapasztalták, hogy jelentős mértékben csökkent volna a diákszámlák száma, azt viszont az OTP-nél megfigyelték, hogy még a számlahasználatban nem túlságosan aktív fiatal ügyfelek körében is változott a tranzakciók aránya, egyre több a kártyás vásárlás. Az FHB-nál is azt látják, az illeték bevezetése nyomán megnőtt az érdeklődés a tranzakciós szokásokhoz jobban igazodó számlatermékek iránt.

A cégeknek sem jobb

A céges számláknál is áthárítják a bankok a tranzakciós illetéket, nem csak a lakosságiaknál.

A Bankráció.hu számítása szerint egy induló kkv-nál, minimális számú és alacsony összegű pénzforgalomnál 10 és 200 ezer forint között mozog a csomagok éves összköltsége elektronikus utalásokkal.

Egy olyan vállalkozásnál pedig, amely árbevétele 30 millió forint körüli, a rá leggyakrabban jellemző tranzakciók interneten történő lebonyolítása mellett 58-358 ezer forint között mozog évente a bankolás díja.

A Bankráció.hu számítása szerint egy induló kkv-nál, minimális számú és alacsony összegű pénzforgalomnál 10 és 200 ezer forint között mozog a csomagok éves összköltsége elektronikus utalásokkal.

Egy olyan vállalkozásnál pedig, amely árbevétele 30 millió forint körüli, a rá leggyakrabban jellemző tranzakciók interneten történő lebonyolítása mellett 58-358 ezer forint között mozog évente a bankolás díja. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.