BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Melyik bank nyereséges? – Most kiderült

A bankok 60 százaléka nyereséges volt tavaly, a szektor egésze mégis veszteséges lett döntően három nagybank hatalmas deficitje miatt. Tőkearányosan a legnagyobb profit a lakástakarékoknál keletkezett, az OTP-t több versenytársa is megelőzte

A hazai bankszektor adózott vesztesége tavaly megközelítette a 180 milliárd forintot, és ez döntően három nagybank rendkívül rossz eredményének volt köszönhető – derül ki az Aranykönyvből, amelyben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a pénzügyi szektor 2012-es részletes adatait közzétette. A legveszteségesebb bank 2012-ben a CIB volt, 127,3 milliárd forintnyi mínuszban volt az adózott eredménye. A CIB-nek ez zsinórban a harmadik veszteséges éve volt már, és az eredmények egyre rosszabbak, 2011-ben még csak 52,3 milliárd forintnyi mínusz állt az adózott eredmény rubrikában, 2010-ben pedig 15,1 milliárd volt a veszteség.

A másik két gigantikus veszteséggel záró nagybank tavaly az MKB és a Raiffeisen volt. Az MKB 88,5, a Raiffeisen 60,9 milliárd forintos adózás utáni veszteséget ért el. 2011-hez képest egyébként az MKB és a Raiffeisen is mérsékelte a veszteségét, a leggyorsabban viszont az Erstének sikerült ledolgoznia az elmúlt évek deficitjét, a 2011-es 147,6 milliárd forintos vesztesége 2012-re 11,1 milliárd forintra olvadt.
A méretet is figyelembe véve egyébként nem az MKB és a CIB lett tavaly a legveszteségesebb. A sajáttőke-arányos eredményeket nézve a Magyarországi Volksbank teljesített, amelynek adózott vesztesége megközelítette a sajáttőke mennyiségét.

A bankok 60 százaléka egyébként nyereséges volt tavaly. Számszerűen a legnagyobb profit – ahogy a korábbi években is – az OTP Banknál keletkezett. A vezető hazai hitelintézet magyarországi bankja azonban a megszokottnál lényegesen alacsonyabb, mindössze 52,6 milliárd forintos adózott eredményt ért el 2012-ben, ami rekord alacsonynak számít a 2003 óta kiadott Aranykönyvek szerint. A legrosszabb évet ezt megelőzően 2008-ban zárta az OTP, akkor 54,2 milliárd forint volt az adózás utáni nyeresége, ezt leszámítva minden évben 100 milliárd forint fölötti nyereséget könyveltek el a banknál.

Sajáttőke-arányosan számolva több hitelintézet is megelőzte nyereségességben az OTP-t. A legprofitábilisabbak továbbra is a lakás-takarékpénztárak, amelyek közül az OTP-s leánycég sajáttőkére (ROE) vetítve majdnem 90, a versenytárs Fundamenta pedig 33 százalékos nyereséget ért el. Szintén jó üzlet lehet a személyi és áruhitelezés, a Cetelem tulajdonosai is minden befektetett forintjukon 33 fillért kerestek tavaly. A nagy kereskedelmi bankoknál ilyen nagy tőkearányos megtérülés nem keletkezett, a legjobb eredményt ezen a téren a K&H és az UniCredit érte el, 14,47, illetve 14,31 százalékos aránnyal.

Ebből a két bankból a tulajdonosok ki is vették a nyereség jó részét osztalék formájában. A K&H 26,4 milliárd forintos adózott eredményéből csaknem 24 milliárdot fizetett a tulajdonosának, az UniCredit 24,3 milliárd forintos profitjából 10 milliárdot vett ki az anyacég. Szépen hozzák a pénzt a kisebb bankok is, a MagNetnél 17,8 százalékos volt a ROE, de kétszámjegyű volt a megtérülés a Pannon Takarék Banknál és a Mohácsi Takarék Banknál is.

Nyereséges takarékok

A PSZÁF adatai szerint 128 szövetkezeti hitelintézetből 122 nyereséges volt tavaly. A legveszteségesebb a Nyúl és Vidéke Takarékszövetkezet volt, amely csaknem 170 millió forintos mínuszban zárta az évet. A legnagyobb nyereség a Hungária Takaréknál volt, 423 millió. A legnagyobb takarék az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet volt, amelynek mérlegfőösszege megközelítette a 4,8 milliárd forintot. A szövetkezeti szektor összesen 8,84 milliárd forintos adózott eredményt ért el, a kihelyezett hiteleik volumene meghaladta a 700 milliárd forintot.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.