Megközelítheti az idén a mezőgazdasági biztosítások díjbevétele a 12 milliárd forintot – derül ki a piaci szereplők nyilatkozataiból. Ez bőven kétszámjegyű növekedést jelenthet a tavalyi 10,1 milliárd forintos forgalom után. A szolgáltatást három cég kínálja jelenleg a magyar piacon, a legnagyobb díjbevételre közülük a Groupama Garancia számít, náluk 4,5 milliárd forint az idei prognózis, a Generalinál 4 milliárd forintos díjbevételt várnak, ami 2012-höz képest nagyjából 20 százalékos növekedést jelent. A legnagyobb ütemben az Allianznál nőtt a forgalom, ott 3,3 milliárd forint lesz a díjbevétel az előrejelzések szerint, ez csaknem 30 százalékos bővülés tavalyhoz képest.
A növekedés motorja a támogatott agrárbiztosítás volt, a Groupamánál a díjbevétel negyede, a Generalinál a harmada, az Allianznál több mint a fele származott ilyen konstrukciókból. A támogatásokat ezekre a biztosításokra tavaly vezették be, azt megelőzően csak az uniós csatlakozás előtt léteztek államilag támogatott mezőgazdasági biztosítások. (A csatlakozást megelőzően az agrárbiztosítások díjbevétele megközelítette a 20 milliárd forintot.)
A támogatási keret az idén meghaladta a 3 milliárd forintot, tavaly ennél kevesebb, nagyjából 2,7 milliárd forint kedvezményt kaptak a gazdák. Míg azonban 2012-ben a keret kevesebb mint 30 százalékát használták el végül, az idén már a biztosítók úgy kalkulálnak 90 százalék körül vagy afölött lesz a kihasználtság. Még így is megkaphatja egyébként az összes biztosítást kötő termelő a maximális 65 százalékos kedvezményt a díjaktól. Bár tavaly még csak kis mértékben használták ki a lehetőséget a termelők az agrárbiztosítást kötő gazdák száma jelentősen megnőtt, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint 5855 növénybiztosítási szerződést kötöttek, ezerrel többet, mint egy évvel korábban.
A támogatott konstrukciók egyik hátránya, hogy a kultúra jelentős hányadának el kell pusztulnia ahhoz, hogy a biztosítók fizessenek. A termelők döntő többsége épp ezért kiegészítő önrészbiztosítást is szokott kötni a támogatott mellé – számolnak be a biztosítók. Az Allianznál szinte 100 százalékban, a Groupamánál 90 százalékban igénybe veszik az önrészbiztosítást, a Generalinál 2500 szerződő közül 1590 kötötte ezt meg.
Miközben a biztosítási díjbevétel ebben a szegmensben fokozatosan nő, a kárkifizetések volumene durván ingadozik. Az elmúlt két év nagyon kedvezően alakult a biztosítók számára, hiszen 4,5 milliárd forint alatt maradt az agrárkár-kifizetések összege, ebből a növénykárokra tavaly kevesebb mint egymilliárd, tavalyelőtt 2,2 milliárd forintot fizettek ki. 2010-ben viszont több mint 11,6 milliárd forint kártérítést fizettek agrárkárokra. Az idei esztendő főleg a jégesők miatt már láthatóan sokkal rosszabb lesz a tavalyinál. Az Allianznál 60 százalékkal nőhet a növénykárok összege, a Generali 1,5 milliárd a teljes agrárkár, aminek a 90 százaléka növénykár volt, a Groupama Garancia 2,5 milliárd forintnyi mezőgazdasági kárra számít.
Eltérő ügyfélkör
Három típusba sorolják a támogatott agrárbiztosításokat. Az A típus ezek közül a legdrágább, ezt csak tizenegyféle növényre lehet megkötni, és hétféle elemi kockázatra nyújt fedezetet. A biztosítók ügyfélköre eltérő lehet, a Groupama Garanciánál például az A típus a legkedveltebb, a Generalinál viszont ezt választották a legkevesebben.
A piacon a legkedveltebb a B típus, ez jég- és tűzkárra, valamint vihar- és homokvihar-kárra nyújt fedezetet, és a hazánkban termesztett növények többségére meg is lehet kötni. A C típusú biztosítást bármilyen növényre meg lehet kötni, a kevesebb fedezet miatt így csökkenthető az A típusnál engedélyezett növényeknél is a biztosítási díj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.