Pedig az elmúlt napokban felgyorsultak az események a 2012 végén bő 2100 milliárdos mérlegfőösszege alapján hatodik legnagyobb magyarországi hitelintézet körül: a Magyar Hírlap hétvégén arról írt, hogy a Széchenyi Kereskedelmi Bank ajánlatot tett rá, majd kedden a napi.hu már jelképes, egy eurós ajánlatról számolt be.
Az osztrák anyabank kedden megerősítette, hogy érkezett ajánlat a hitelintézetre, ám ennél több információval nem szolgált. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter viszont – bár a sajtóban már „szinte biztos” megegyezésről szóltak a hírek – kedd esti nyilatkozatában már kissé hűtött a kedélyeken: közlése szerint még nagy tételben nem fogadna, hogy ez a tranzakció be is fog következni. Hozzátette, hogy ez a bank hosszú éveken keresztül nyereséget hozott a tulajdonosainak, és ha most átmenetileg el is gondolkodnak azon, hogy el kellene adni, az sem zárható ki, hogy a végén meggondolják magukat. Varga Mihály nem erősítette meg azt a lapértesülést, hogy a kisebbségi állami tulajdonban lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank ajánlatot tett a Raiffeisen magyarországi leánybankjára. Azt mondta, hogy a tárgyalásokat az érintettek tudnák megerősíteni.
Kifejtette ugyanakkor, hogy a magyar államnak, mint az említett kis bank kisebbségi tulajdonosának arra kell figyelnie, hogy az adófizetők pénze megfelelően hasznosuljon. Ha úgy látják, a magyar államnak nem érdeke az, hogy banki tranzakciókban vegyen részt, akkor határozottan ki kell fejteni ezt az álláspontot, és ki kell mondani, hogy ez nem támogatható. Hozzátette: „még nem tartunk itt”. A Széchenyi Bank természetesen nincs egy súlycsoportban a Raiffeisennel, ám a 49 százalékos állami tulajdoni hányad alapján elvben nem lehetetlen akár a vételár kifizetése, akár a bank jelenleg veszteséges működésének finanszírozása.
A Raiffeisen Bank vételára szempontjából – ha az osztrák tulajdonos végül mégis az eladás mellett döntene majd – persze meghatározó szerep jut annak, hogy az új tulajdonosnak meddig kell még veszteséges működést finanszíroznia, bárki is legyen a vevőjelölt. A Raiffeisen megvételével viszont bárki gyorsan stabil állásokat építhetne ki a magyar piacon: mérlegfőösszege alapján a Raiffeisen Bank piaci részesedése – a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartott mérlegadatok alapján – hozzávetőlegesen 7,6 százalékos. Emellett 2012 végén a magyarországi leány – konszolidált, IFRS adatok szerint – 1285 milliárdos nettó hitelállományt kezelt, 1436,5 milliárdos ügyfélbetét-állomány mellett.
A bank sorsával kapcsolatos találgatások ugyanakkor – az ügyfelekben erősödő, bár alaptalan bizonytalanság nyomán – feltehetően nem tesznek jót az üzletmenetnek.
Kettészakadt élmezőny
A hazai bankszektort több, a működését hátrányosan befolyásoló hatás is érte az elmúlt években: így a különadók, vagy a nem teljesítő hitelek állományának emelkedése. Az egyes nagy szereplőket viszont eltérően érintették ezek a hatások: több nagybank most is nyereségesen működik – így az OTP, a K&H, az UniCredit vagy a Budapest Bank –, ám többen évek óta jelentős veszteségeket görgetnek maguk előtt. Ez utóbbiak közé tartozik a Raiffeisen is, amely még a múlt év első felében is 25,18 milliárd forintos adózott veszteséget produkált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.