Az MNB ismét meglepte a piaci szereplőket, a 10 bázispontos várakozással szemben a Monetáris Tanács 15 bázisponttal, 2,7 százalékra mérsékelte az irányadó kamatot, ráadásul a döntést követő közlemény további kamatvágásokra utalt – hívják fel a figyelmet a CIB Bank közgazdászai. Trippon Mariann és Jobbágy Sándor kiemelte: a dokumentum szerint a fundamentumok továbbra is a monetáris lazítás irányába mutatnak, hiszen az inflációs nyomás középtávon is mérsékelt marad, miközben a növekedés csak az előrejelzési horizont végére éri el a potenciális szintet.
A kamatvágás és a közlemény után a forint 308-as szintről 310-311-ig esett az euróval szemben. Este 310,5 körül mozgott az árfolyam.
A CIB elemzői hangsúlyozták, hogy a pénzügyi stabilitási helyzettel kapcsolatban a közlemény elismerte, hogy romlott az ország kockázati megítélése, ez azonban a döntéshozók szerint régiós jelenség. Az indoklás hangsúlyozta, hogy más sérülékeny gazdaságokkal ellentétben a magyar gazdaság erős külső egyensúlyi pozíciója védelmet nyújthat a negatív hatásokkal szemben.
A Raiffeisen Bank közgazdászai szerint nem a kamatvágás, hanem a közlemény volt a nagyobb meglepetés. „A közleményében az eddigieknél kevésbé jól olvasható utalásokat tett a várható kamatpályára – a szövegből az is kiolvasható, hogy márciusban már akár le is állhat a csökkentési ciklus, de az is, hogy folytatódik a 15 bázispontonkénti vágás” – írja Keszeg Ádám. Kiemelte: „ismételten az emelkedő trendvonal felett található a forint árfolyama.”
A kamatkilátásokkal kapcsolatban a közlemény egyértelműen tartalmazta, hogy van még tér kamatcsökkentésre, a következő időszak lehetséges lépéseit a márciusi frissített inflációs jelentés előrejelzései határozhatják meg – vélik a CIB elemzői. A vártnál nagyobb kamatvágás, illetve az indoklás újra megerősítette, hogy a jegybank nem aggódik a forint gyengülése, illetve általánosabban a negatív piaci folyamatok miatt, és továbbra is eltökélt abban, hogy az alapkamatot a lehető legmélyebbre vágja – írta Trippon Mariann és Jobbágy Sándor. „Ez azonban veszélyes stratégiának bizonyulhat.”
Szerdán reggel újabb eladói nyomás érte el a forintot. Az árfolyam 310,5-ről 313 közelébe került. Az ukrajnai felerősödő tüntetések mellett az MNB kamatciklusa borzolja a kedélyeket. Délután pedig elérte a 314-es szintet az árfolyam, ami kétéves mélypont.
Az MKB Bank elemzői szerint a tegnapi újabb, „nem piackonform” következtében a jelenlegi 313 közeli euró/forint árfolyam nagyon közel van a két héttel ezelőtti csúcshoz, az óriási különbség, hogy a globális hangulat (és például a török líra) azóta rengeteget erősödött.
Trippon és Jobbágy kiemelte: a rendkívüli módon beszűkült kamatfelár, illetve az MNB árfolyamgyengüléssel szembeni közömbössége – az erős fundamentumok ellenére is- rendkívül sérülékennyé teszi a forint eszközöket a globális hangulat kedvezőtlen irányú változásaival szemben, miközben növekedési oldalról néhány tíz bázisponttal alacsonyabb irányadó ráta irreleváns. Sőt a nettó hatás akár még negatív is lehet, ha figyelembe vesszük az állam és a háztartások jelentős devizaadósságát – véli a CIB. „A forint esetében megítélésünk szerint a fentiek miatt továbbra is a gyengülés irányába mutató kockázatok dominálnak, az állampapír piacon pedig intő jel lehet a külföldi állomány elmúlt napokban látott csökkenése.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.