Abszolút hozamú alapokkal az utóbbi években számos cég megjelent a piacon, azok a társaságok, amelyek eddig még nem indítottak– például a K&H Alapkezelő – is terveznek ilyen konstrukciókat. A vezető játékos a piacon jelenleg a Concorde Alapkezelő, amelynek befektetői mintegy 220 milliárd forintot tartanak jelenleg ilyen konstrukciókban.
„Az abszolút hozam alapok nem egyik pillanatról a másikra váltak népszerűvé, hanem miután a változó piaci körülmények közepette is legalább 3-5 éves időtávon jó eredményeket tudtak elérni” – magyarázza Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója. A szakember szerint a 2008/2009-es válság hozott fordulatot a befektetők szemléletében: megjelent az igény az olyan megoldásokra, amelyekkel a változó, nehezen kiszámítható piaci körülmények között is lehet hozamot elérni vállalható kockázat mellett, miközben a befektetési döntéseket szakértők hozzák meg.
„A kamatcsökkenés nagy sokkot okozott a bankbetétet tartó embereknek, ami a befektetési szokásaik megváltoztatására késztette őket” – véli Szabó László, a Concorde Alapkezelő igazgatóságának elnöke. A kockázatot viszont továbbra sem szeretik a befektetők, ezért olyan alapokat keresnek a kategórián belül, amelyek jó hozamot értek el viszonylag kicsi volatilitás mellett, erre viszont csak az alapok mintegy 10 százaléka képes.
A Bamosz adatai szerint az abszolút hozamú alapok teljesítménye valóban nem kiegyensúlyozott. Miközben a legjobban teljesítő konstrukciók az utóbbi öt évben 20 százalék fölötti éves hozamot értek el, sőt az OTP-s Supra 30 százaléknál is többet hozott évente, a lista alján olyan konstrukciók állnak, amelyek az immár öt éve kezdődött bikapiac ellenére is mínuszban állnak.
Az alapoknál persze a múltbeli teljesítmény nem jelent garanciát a jövőre nézve sosem, ezek az alapok pedig egyemberes történetek, ami szintén kockázatot jelent, ha ugyanis a sokáig helyesen döntő portfóliómenedzser rosszul kezd dönteni, a befektetők kellemetlen meglepetésben részesülhetnek. Szabó szerint ez ellen jó védelmet nyújthat, ha a befektetők valamilyen alapok alapja konstrukciót választanak, amelyek többféle abszolút hozamú alapból állnak.
Az Erste Alapkezelő számára nagyon jól sikerült a tavalyi év, a kezelt vagyon több mint 300 milliárd forinttal 855,8 milliárd forintra nőtt.
Az Erste Alapkezelő számára nagyon jól sikerült a tavalyi év, a kezelt vagyon több mint 300 milliárd forinttal 855,8 milliárd forintra nőtt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.