Bár márciusban sokan már a tavasz és a jó idő beköszöntét várják, az Allianz lakossági vagyon kárstatisztikái azt mutatják, hogy sok meglepetést tartogathat még ez az időszak.
2013-ban például márciusban történt a legtöbb viharkár, az egész évben beérkezett ilyen jellegű kárbejelentések 30 százalékát (több mint 5 800 darab kárt) ebben a hónapban regisztrálta a biztosító. Beázás és hónyomás kapcsán keletkezett károk tekintetében szintén március volt a legsűrűbb hónap.
Az utóbbi két kár ok kapcsán természetesen ki kell emelni, hogy a tavalyi év márciusa kivételesnek mondható a március 15-i hosszú hétvégén tapasztalt szélsőséges időjárás miatt. Ezen a hétvégén és az azt követő napokban a károk átlagos darabszáma 2,5-szer magasabb volt, mint egy átlagos napon. Míg az egész évet tekintve naponta megközelítőleg 410 darab kárbejelentés érkezett az Allianzhoz, ezt az időszakot vizsgálva ez a szám csaknem 1400-ra szökött. Ezekben a napokban a leggyakoribb károk a vihar illetve beázás károk, hónyomás és a fagyasztott élelmiszer romlás károk voltak. Az utóbbi jelentőségét az is jól mutatja, hogy a teljes 2013-as év élelmiszer romlás kárainak 79 százaléka ezen a héten történt. A rendkívüli időjárás miatt nagyon sok településen napokig nem volt áramellátás, ami miatt leolvadtak a fagyasztók és a benne tárolt élelmiszerek tönkrementek.
„Bár reményeink szerint a tavaly márciusi ítéletidő valóban kivételesnek tekinthető, érdemes minden eshetőségre felkészülni, és megfelelő biztonsággal ellátni otthonunkat. Ráadásul vannak olyan jellegű károk, amik más időszakokban gyakoribbak vagy egyáltalán nem szezonálisak” – hívja fel a figyelmet Horváth Andrea, az Allianz Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A viharkárok mellett a csőtörés és üvegtörés is olyan jellegű kár, ami egész évben bármikor előfordulhat. 2013-ban a csőtörés volt a leggyakoribb kár ok, több mint 35 000 ilyen jellegű kárbejentés érkezett az Allianzhoz. Ha feltételezzük, hogy ezekben az esetekben a biztosítás terhére legalább 1 méter vezetéket cseréltek ki, a csövek együttes hossza maghaladná a Föld legmélyebb pontjának, a Maraina-árok mélységének háromszorosát. A 2013-ban bejelentett üvegtörések darabszáma meghaladta a 26 000 darabot, ami havi átlagos 2000 üvegtörést jelent.
„Az Allianz Hungária és a GfK Hungária Piackutató Intézet 2013 nyarán végzett reprezentatív kutatásából kiderül, hogy az elmúlt 5 évben a válaszadók 50 százalékának, az elmúlt 1 évben pedig a 10 százalékának az ingatlanában történt valamilyen káresemény – az esetek többségében továbbra is a szélsőséges időjárás, illetve csőtörés és rövidzárlat miatt következett be a kár. A biztosítással rendelkező válaszadók több mint felét az elmúlt évek szélsőséges időjárása ösztönözte a biztosítás megkötésére” – foglalja össze Horváth Andrea.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.