146 milliárd forintos korrigált adózott, és 64 milliárd forintos számviteli adózott eredményt értünk el - mondta Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a társaság rendes éves közgyűlésén.
A működési eredmény stagnált, ez mégsem teljesen kedvezőtlen, mivel a nem teljesítő hiteleken képzett fedezet nőtt. A bank úgy gondolta, jobb, ha felkészül a következő évek veszteségeire, és tartalékokat halmoz fel. A hitel/betét arány tovább csökkent, ami likviditási szempontból kedvező. A versenytársakat szinte minden területen megelőzi az OTP, ebből is kiemelkedik a tőkemegfelelési mutató, ami európai szinten is kiemelkedően magas, 16 százalékos.
Az OTP 2010 óta folyamatosan fizet osztalékot, és az osztaléktömeg folyamatosan növekszik, 2013-ra 145 forintot fizetne az OTP részvényenként. Azért nem lesz több osztalék, mert bár a tőkemegfelelési mutatót már nem akarják növelni, a kockázatoktól még tartanak. Ezek között vannak a devizahiteleseket mentő csomagok költségei, a kormány Csányi szerint le akarja zárni ezeket, emellett az orosz-ukrán konfliktus is hatással lehet a bankra. Az európai tőkemegfelelési szabályozás is egyre szigorúbb. A jövőben, ha jól teljesít a bank, nőhet az osztalék, nem cél ugyanis a 16 százalékos Core Tier1 mutató fenntartása. Az ukrán bank tavaly jó irányba fordult, de az események ezeket az eredményeket veszélyeztetik.
A magyar leánycég korrigált eredménye 34 milliárd forintra csökkent 68 milliárdról, idehaza keletkeztek a legnagyobb pluszterhek, közterhek és GVH-bírság is nehezítette a helyzetet. A lakossági üzletágban kis mértékben csökkent a bank részesedése, a vállalati üzletágban viszont növekedés volt – mondta Csányi. A vállalati hitelkihelyezések 8 százalékkal nőttek, a személyi hiteleknél 52, a jelzáloghiteleknél 29 százalék a bank részesedése az új kihelyezésekből. Az OTP jelentős fejlesztéseket hajtott végre az informatika területén is, mint elhangzott, beléptek a Facebookra is, bár Csányi saját bevallása szerint nem nézi a közösségi oldalt, és saját oldala sincs a Facebookon.
A Növekedési Hitelprogram első fázisában 91 milliárd forintot helyeztek ki, és a másodikban is részt vesznek. Több oka is van annak, hogy nehezen indul be a program, az év második félévében vagy jövőre felgyorsulhatnak ezek a kihelyezések. A kereskedelmi faktoringot is elindították, rövid idő alatt 5 százalékos piaci részesedést értek itt el.
Az elmúlt négy év legkárosabb intézkedése a végtörlesztés volt – mondta Csányi. A lehetőséggel nem a rászorulók élhettek, a bankokra viszont nagy terheket rótt. Az árfolyamgátat ezzel szemben dicsérte Csányi, aki szerint ez állhat majd a devizahiteles mentőcsomag fókuszában is. A támogatott forinthiteleket szintén dicsérte a bankár.
A politikusok részéről ugyan elhangzott, hogy a bankok nyereségesek, és megemésztették a bankadót, de ez Csányi szerint nem igaz, egy mélyebb elemzés ezt kimutatja. A jegybank által kalkulált nyereséget csökkenti az egyik nagybanknál elengedett anyabanki hitel, illetve a külföldi leánybankoktól érkezett osztalékok. A bankszektor így összességében véve veszteséges, és a befektetők által elvárhatónál lényegesen kevesebb profitot termeltek. 800 milliárd forint volt a bankokra kivetett adó mennyisége, amit csak a külföldről behozott több mint 995 milliárd forintnyi tőkeemeléssel tudtak megfizetni.
A DSK eredményével elégedett volt Csányi, az orosz leánycég profitja viszont tavaly visszaesett részben makrogazdasági tényezők miatt. Nőtt a lakosság eladósodottsága, nőttek a kockázati költségek, de az OTP is hibázott, túlzott kockázatot vállalt, és akkor is adott hiteleket, amikor már nem kellett volna. A menedzsmentben is lett ennek következménye, és a behajtási módszereken is változtattak, keményebb módszereket vezettek be. Telefonálás helyett személyes megkereséseket vezettek be, és bírósági úton is követelik a tartozásokat. Eközben az elektronikus értékesítési csatornákat is fejlesztik.
Ukrajnában jól indult 2013, és azt gondolták, ez 2014-ben folytatódhat. A jelenlegi helyzetben sokkal óvatosabbnak kell azonban lenni. Csányi szerint sokan túlértékelik ott a kockázati kitettségüket, pedig ott a legjobb reputációval rendelkező bankok között vannak. Ha az összes orosz és ukrán befektetését elveszítené a csoport, akkor is megfelelnének a tőkeelőírásoknak. Az OTP stabilitását az ukrán válság nem befolyásolja, bár az eredményre lehet hatása.
Romániában csökkenőben van a nettó hitel/betét arány. Szeretnének nagyobb jelenlétet a kkv-szektorban. A horvát leánycégnél javultak az eredmények, a mostani akvizíció hozzájárul az eredményesség fokozásához. Szlovákiában is végre pozitív az eredmény, Szerbiában is reményeik szerint 2013 volt az utolsó olyan év, hogy veszteséget értek el. A montenegrói leány is nyereségessé vált tavaly hosszú évek után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.