A jelképes parlamenti szavazásra elsősorban Franciaország európai hitelességének visszaszerzése érdekében volt szükség, elkerülendő a további vitákat Brüsszellel.
A képviselők közül 265-en szavaztak igennel, 223 nem ellenében, 67 tartózkodás mellett a költségvetési stabilitási programra, amely 50 milliárd eurós állami megtakarítást irányoz elő a 2014 és 2017 közötti időszakra.
A kormányzó szocialisták közül 41-en tartózkodtak a szavazáskor, harminccal többen, mint a kormányfővel szembeni három héttel ezelőtti bizalmi szavazáskor, ami a Szocialista Párton belül az elmúlt napokban megmutatkozott nézeteltérések után az elvonások végrehajtását illetően vetít előre jelentős vitákat. Ráadásul a kormányban az elmúlt két évben szerepet vállaló, de Valls kinevezését követően onnan kilépő Zöldek nemmel szavaztak, hasonlóan a szélsőbaloldali frakcióhoz.
Annak ellenére, hogy a szavazás csak konzultatív jellegű volt, az azt megelőző vitában a kormányfő annak fontosságát emelte ki. A tartózkodásukat előre bejelentő szocialista képviselőkhöz fordulva Valls arra hívta fel a figyelmet, hogy a szavazat végeredményétől függ "a kormány legitimitása, a kormányzási mozgástere és mindenekelőtt Franciaország hitelessége".
A szavazást követően a helyhatósági választások baloldali vereségét követően három hete kinevezett miniszterelnök üdvözölte a kormányzását "megalapozó aktust, amely egyben fontos a köztársasági elnök mandátumának folytatása szempontjából is".
"Fontos volt, hogy legyen szavazás, amely bebizonyítja, hogy a többség, a vitákon túl, támogatja a csomagot" - hangsúlyozta Valls. Az 50 milliárd eurós megtakarítás részeként 18 milliárd eurót az állami, 11 milliárd eurót az önkormányzati, 10 milliárd eurót az egészségügyi kiadások és 11 milliárdot a társadalombiztosítás egyéb költségeiből tart vissza a kormány. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a kormány befagyasztja a szociális juttatások és a nyugdíjak összegét 2015 októberig, és a közszférában dolgozók bérének korábbi befagyasztása is érvényben marad. A kiskeresetűek és az alacsony nyugdíjak tekintetében viszont párttársai nyomására a miniszterelnök az utolsó pillanatban tett engedményeket.
A megtakarítás célja Franciaország államháztartási hiányának a GDP-arányos 3 százaléka alá csökkentése 2015 végére az Európai Bizottságnak tett kötelezettségvállalásoknak megfelelően, valamint a munkára rakodó járulékcsökkenések miatti adóbevétel-kiesések kompenzálása.
A szavazás tulajdonképpen a baloldal jobboldaláról érkezett új miniszterelnökkel szembeni második bizalmi szavazásnak tekinthető. Bruno Le Roux, a szocialisták frakcióvezetője szerint "túl sok volt a tartózkodás, de az egyértelmű, hogy a baloldali többség megszavazta" a stabilitási programot. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egyetlen kormánypárti képviselő sem szavazott ellene. Szerinte a tartózkodó képviselők figyelmeztetést intéztek a kormányfőhöz, amit ő meg is hallott, s folytatni kívánja a párbeszédet a programot nem támogatókkal is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.