Új pert indítana CET-ügyben az MKB Bank a fővárosi önkormányzat ellen. A Népszabadság értesülései szerint a pénzintézetnél már javában folynak a 7,5 milliárdos igényérvényesítést célzó bírósági eljárás előkészületei. De eddig sem tétlenkedtek. A pénzintézetnél úgy vélik, hogy a Kúria nem tagadta a szerződés érvényességét, csupán a kontraktus egy másik pontját tartotta volna alkalmasnak a fizetési kötelezettség bizonyításához.
Így a Kúria elmarasztaló ítéletével zárult előző pert sem tartják végleg elvesztettnek. A bank jogászai májusban alkotmányjogi panaszt nyújtottak be a Kúria márciusi döntése ellen. A jogorvoslati forma célja, hogy az alaptörvény-ellenes jogszabály alkalmazásából vagy az alaptörvény-ellenes bírói döntésből fakadó jogsérelmet orvosolja. Az MKB úgy véli, hogy esetében két alapjogot is sértett az ítélet: a jogállamiságot és a tulajdonhoz való jogot - olvasható a Nol.hu cikkében.
Az MKB 2008 januárjában kötött megállapodást a fővárosi önkormányzattal és a beruházó Porto Investment Hungary Kft.-vel, amelyben rögzítették, hogy a szolgáltatási szerződés felmondása esetén az önkormányzat köteles megfizetni a fennálló adósságot. Erre azért volt szükség, mert az előző városvezetés nem járult hozzá jelzálogjog bejegyzéséhez az ingatlanra, a beruházási költségek 90 százalékát hitelező MKB viszont biztosítékot kért.
A Pécsi Törvényszék tavaly márciusban kimondta: az MKB és a főváros között létrejött megállapodás érvényes. Az önkormányzatnak a Porto tartozásáért vállalt fizetési kötelezettsége fennáll. A főváros ekkor különalkut ajánlott, ám az MKB visszautasította a követelés összegének alig felére vonatkozó javaslatot. A Pécsi Ítélőtábla szeptemberi közbenső ítéletében megerősítette a korábbi döntést: a főváros köteles megfizetni a 7,5 milliárdos adósságot. Az önkormányzat felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, amely végül a bank ellenében döntött.
A Kúria szerint az MKB Bank nem bizonyította kellően, hogy az önkormányzatnak akkor is ki kell fizetnie az adósságot, ha a CET maga mondja fel a szolgáltatási szerződést. A Kúria ennek alapján semmisítette meg a fentiekkel ellentétes korábbi két ítéletet - írja a Nol.hu.
A per idején kötött alkukban viszont 6,5 millió eurót fizetett a Portónak, majd 2,7 millió eurót a generálkivitelezőnek. Később 1,32 milliárd forintot szavaztak meg a befejezésre. Az időközben Bálnára keresztelt multifunkciós központ azóta is kong az ürességtől. Az üzletek jó része még mindig üres, a meglévő bérlők jelentős díjelmaradást halmoztak fel. A város az alkalmi hasznosításban látja a kiutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.