Messze még a nyári vakáció a portugál kormány számára: Pedro Passos Coelho miniszterelnök a hétvégén egyszerre próbálta nyugtatni a lakosságot, az ellenzéket, Brüsszelt és a piacokat, miután az ország legnagyobb kereskedelmi bankja, a Banco Espírito Santo bajba került. A cégcsoport legnagyobb részvényesének anyagi gondjairól szóló hírek az egész világon pánikot okoztak, megakasztva az értéktőzsdék jó ideje tartó szárnyalását is.
A bank papírjainak árfolyama egy hét alatt 36 százalékot esett, miután az Espírito Santo család érdekeltségébe tartozó Espirito Santo csoport (GES) közölte: legnagyobb tulajdonosa, az Espirito Santo International (ESI) anyagi gondokkal küzd. Előzőleg elterjedt, az ESI nem tudja maradéktalanul teljesíteni kötelezettségeit kötvényesei felé. A 36 százalékos árfolyamcsökkenés másfél milliárd eurós értékvesztést jelent, miközben az Expresso információi szerint a család tulajdonrésze az egy hónappal ezelőtt tőkenövelésre felvett kölcsön fedezetének biztosítására 25-ről 20 százalékra esett vissza.
A piacok attól tartanak, hogy a BES-t közvetlenül is negatívan érinti, ha a többi tagvállalat megmentését további hitelekből lesz kénytelen biztosítani a csoport. Sőt, azt sem zárják ki, hogy végső soron az államnak is be kell szállnia a mentésbe.
Nem véletlen tehát, hogy a miniszterelnök mindenki felé igyekszik nyugtató üzeneteket közvetíteni. Ezek egyikében igyekezett tisztázni a különbségeket a legnagyobb portugáliai kereskedelmi banknak számító BES, a csoport egyéb cégei, illetve az anyacég között. A győzködés a nemzetközi piacok esetében járt nagyobb sikerrel: a BES árfolyama, de a portugál tőzsdeindex is péntekre már pozitívba tudott fordulni. A hitelminősítőket azonban ez sem győzte meg: a hétvégén a Standard & Poor''s és a Moody''s is leminősítette a BES-t – utóbbi három szinttel –, amely az ország besorolásához hasonlóan a nagyobb hitelminősítőknél befektetésre nem ajánlott szinten van. A félelmeket az is táplálta, hogy a portugál jegybank egy májusban, a fizetésképességi problémákról korábban is szállingózó hírek miatt elrendelt auditon súlyos szabálytalanságokat talált az ESI gazdálkodásában. Carlos Costa jegybankelnök a pánik kitörése után már azt közölte, ezeket a hiányosságokat időközben orvosolták.
A miniszterelnök ugyanakkor azt is tisztázta: az államnak nem áll szándékában beszállni a bank megmentésébe. Azt is kiemelte, hogy az adófizetők – vagyis a lakossági betétesek – helyett a befektetőknek kell vállalniuk a felelősséget. Ezt a GES vezetőinek üzente, hozzátéve, a csoportnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy „az esetleges nem teljesítések ne járjanak jelentős makrogazdasági hatásokkal”. Egy ilyen forgatókönyv komoly csapás lenne Lisszabonnak, amely májusban lépett ki az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap által menedzselt hitelprogramból. Egy esetleges bankválság ugyanakkor komoly teszt lenne az euróövezet formálódó bankmentési mechanizmusa számára.
Újra kaszál az alkotmánybíróság?
Augusztus közepén dönthet a portugál alkotmánybíróság a kormány nyugdíjcsökkentésre irányuló döntéséről.
Az intézkedés elengedhetetlen lehet a hiány tervezett csökkentéséhez. Lisszabon az Európai Bizottság felé erre az évre azt vállalta, hogy a deficitet a bruttó hazai termék 4 százalékára szorítja le.
Az első féléves adatok szerint a hiány 6 százalékon áll június végén – egy évvel korábban még 10 százalékot ért el.
A hiánycél elérése érdekében hozott döntések közül többet is megsemmisített az elmúlt időszakban a helyi alkotmánybíróság. Legutóbb, május végén az állami alkalmazottak bérének csökkentéséhez nem járult hozzá a testület, ami csaknem egymilliárd eurós lyukat idézett elő a költségvetésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.