BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fogyóban a bankszámlák - A pénzügyi költségein is spórol a lakosság

Mind a bankszámlák, mind a bankkártyák száma csökkent az első negyedévben, ami arra utal, hogy a lakosság igyekszik csökkenteni bankszámla-költségeit is. Az elektronikus tranzakciók térnyerése viszont folytatódik Magyarországon.

A Magyarországon vezetett fizetési számlák száma 2014. első negyedévében 1 százalékkal lett alacsonyabb az elmúlt év végéhez képest: a 10,49 millió számlán belül a lakossági számlák számában további kismértékű csökkenés figyelhető meg, míg a gazdálkodó szervezetek számláinak száma nem változott lényegesen – derül ki a Magyar Nemzeti Bank napokban közölt, első negyedéves pénzforgalmi statisztikáiból. A fizetési kártyák számában hasonló mértékű csökkenés tapasztalható, a 7,54 millió darab betéti kártya 1 százalékkal alacsonyabb a 2013 végi értéknél, míg a hitelkártyák száma az előző évi emelkedés után 4 százalékkal, 1,32 millió darabra csökkent a negyedév végére. Mindez arra utal, hogy a lakossági ügyfelek igyekeznek lejjebb szorítani a folyószámla-vezetéssel kapcsolatos költségeiket.

Az internetes fizetések során használható virtuális kártyák száma viszont 2 százalékkal 629 ezer darabra, az érintés nélküli fizetési funkcióval rendelkező kártyák száma pedig 25 százalékkal 2,2 millió darabra emelkedett, így már a fizetési kártyák negyede rendelkezik az utóbbi funkcióval. Az internetes kártyaelfogadó helyek száma 7 százalékkal nőtt, a fizikai elfogadóhelyek és az itt üzemelő POS-terminálok száma azonban 1 százalékkal alacsonyabb lett 2013 végéhez képest. Az érintés nélküli fizetési funkcióval rendelkező POS-terminálok aránya 39 százalékra emelkedett az első negyedévben.

A fizetési kártyákkal lebonyolított tranzakciók terén nem látható jelentős eltérés a korábbi tendenciáktól, vagyis a vásárlási tranzakciók súlya fokozatosan növekszik a piacon. A hazai kibocsátású kártyákkal lebonyolított vásárlások száma 79,7 millió darab, értéke pedig 573,2 milliárd forint volt az első negyedévben. A 25,3 millió darab készpénzfelvétel összértéke pedig 1437,8 milliárd forint volt. A belföldi vásárlási tranzakciók átlagértéke a korábbi időszakoknál alacsonyabb, 6660 forint, míg a belföldi készpénzfelvételeké az előző félévinél több, mint kétezer forinttal magasabb, 56 860 forint volt ebben az időszakban. A vásárlási tranzakciókon belül tovább nőtt az internetes valamint egyéb típusú megrendelés esetén, távollévők között lebonyolított tranzakciók aránya, ezek az összes vásárlás 8 százalékát tették ki 2014. első negyedévében.

A forint átutalások száma 3 százalékkal 52 millió darabra emelkedett 2014 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, összértékük pedig 13 százalékkal lett magasabb. A csoportos átutalások száma 7 százalékkal lett magasabb. Az elsősorban rendszeres lakossági fizetéseknél alkalmazott csoportos beszedések száma a korábbiakhoz hasonló ütemben, 2 százalékkal 16,45 millió darabra emelkedett 2013 első negyedévéhez képest, összértékük azonban 2 százalékkal alacsonyabb lett ebben az időszakban.

Nincs sok visszaélés

A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal elkövetett visszaélések száma a legfrissebb, 2013 második féléves adatok alapján 2 százalékkal emelkedett az azt megelőző félévhez képest, a visszaélések forgalomhoz viszonyított aránya azonban tovább csökkent, négyötödük pedig továbbra is a határon átnyúló forgalomhoz kapcsolódik. A távollévők közötti, jellemzően internetes tranzakciókban lebonyolított visszaélések aránya tovább emelkedett, így már az összes visszaélés 71 százaléka valamint a teljes kár 65 százaléka ezekből származik.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.