BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kimagasló magyar mutatóról ír az MNB

Korábban nem tapasztalt szintre emelkedett és meghaladta a 3,5 milliárd eurót Magyarország folyó fizetési mérlegének négy negyedéves többlete 2014 első negyedévének végére - jelentette honlapján kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a tájékoztatás szerint a GDP 3,6 százalékának megfelelő többlet kiemelkedően nagynak számít a régióban.

A 2013 végéig rendelkezésre álló adatok szerint Szlovákiában a 2 százalékos GDP-arányos többlet csökkenő tendencia mellett alakult ki, miközben a folyó fizetési mérleg Csehországban és Lengyelországban továbbra is hiányt mutat.

A külső finanszírozási képesség – szintén csúcsot elérve – a GDP 7,2 százalékára emelkedett az első negyedévben. A szezonálisan igazítatlan külső finanszírozási képesség megközelítette az 1,6 milliárd eurót, ami jelentősen nagyobb az egy évvel korábbi értéknél. A folyó fizetési mérleg többlete 1 milliárd euró, a döntően EU-transzfereket tartalmazó tőkemérlegé közel 0,6 milliárd euró volt. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a reálgazdasági adatokból számított finanszírozási képesség az első negyedévben a GDP 7,6 százalékát tette ki.

Az MNB kifejti, hogy a külkereskedelem emelkedő többlete - az éves szufficit meghaladta a GDP 8 százalékát - arra vezethető vissza, hogy jelentősen javult a cserearány, miközben az élénkülő külső kereslet és a bővülő autógyártás mellett az export növekedési üteme megegyezett a belföldi felhasználás gyorsulása miatt továbbra is jelentős importbővüléssel. A tovább mérséklődő jövedelemegyenlegen belül csökkent a korábban felvett külföldi hitelek után fizetett kamat, illetve a részesedések jövedelme miatti forráskiáramlás is.

Az MNB jelentése szerint a jövedelemegyenleg hiányának négy negyedéves értéke tovább mérséklődött az idei első negyedévben, és a GDP 6 százaléka alá csökkent. A korábban felvett külföldi – tulajdonosi, illetve banki és egyéb – hitelek után fizetett kamatok is enyhén mérséklődtek, illetve a részesedések jövedelme miatti forráskiáramlás is enyhén csökkent a becslések alapján az előző negyedévhez képest.

Az EU-transzferek felhasználása 2014 első negyedévében is jelentős mértékű volt, és döntően a magánszektor beruházásait és részben fogyasztását támogathatta. A fizetési mérleg eredményszemléletű adatai alapján január-márciusban 0,9 milliárd eurónyi EU-támogatást használtak fel, ami kismértékben meghaladja az egy évvel ezelőtti értéket, így összességében a négy negyedéves transzferfelhasználás is enyhén emelkedett és mintegy 5,6 milliárd eurót tett ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.