A GVI 2600 vállalatvezetőt kérdezett meg, akiknek közel fele szerint jelenleg Magyarországon a beruházások korlátjaként a legsúlyosabb problémának a bizonytalan szabályozási környezetet látják.
Sokan, 40 százalék említette a beruházások magas finanszírozási költségeit, közel ennyien jelölték meg a kereslet hiányát, 27 százalék pedig és a hitelhez jutás nehézségét mondta.
A cégeknek kevesebb, mint ötöde tartja nehézségnek a kedvezőtlen megtérülési rátát és a befektetők hiányát. Kevesen vannak azok a vállalatok is, amelyek az innovatív ötletek, vagy a lehetséges kivitelezők hiányát érzik gondnak (4 százalék illetve 1,7 százalék). Egyéb gátló tényezőkről számolt be a cégek 15 százaléka. Ők a következőket hozták fel: túl bonyolult az adminisztráció, rugalmatlan a bürokrácia, rossz vagy bizonytalan a gazdasági környezet, túl nagyok az adó- és járulékterhek, bizonytalan a politikai és jogi környezetet, magas a pályázatok körül jelen lévő korrupció általános szintje, elégtelen a kormány teljesítménye, illetve hiányzik a képzett munkaerő.
A cégek 29 százalékánál jelezték, hogy csak a hitelfelvétel feltételei, vagy a magas finanszírozási költségek (a magas kamatok) jelentenek problémát hitelhez jutásnál, de a bizonytalan szabályozási környezet már nem – a hitelprogram valószínűleg ezeket a vállalatokat segítheti ahhoz, hogy növelni tudják beruházásaikat. Azokat a vállakozásokat, amelyek csak a bizonytalan szabályozási környezetet tartják a beruházást akadályozó tényezőnek (20 százalék), illetve azokat, amelyek mind a hitelfelvételt, mind a bizonytalan szabályozási környezetet nehézségnek tartják (26 százalék) az NHP önmagában nem, illetve csak korlátozottan ösztönözheti beruházásra. Ebből pedig az következik, hogy csupán a hitelhez jutás feltételeinek javítása, a kamatköltségek radikális csökkentése nem elegendő ahhoz, hogy számottevően javuljon a vállalkozások beruházási kedve. Ehhez szükséges a másik tényezőcsoportban is pozitív változásokat elérni és csökkenteni kell a szabályozási környezet bizonytalanságát – írja a GVI.
A vállalati adatfelvétel elemzéséből az derült ki, hogy leginkább a 10-49 főt foglalkoztató vállalatok számára nehéz a hitelhez jutás. Ebben a körben hasonló eredmények mutatkoztak, mint a teljes mintánál, de magasabb azoknak a cégeknek az aránya (18 százalék), amelyek a nehezen teljesíthető hitelfeltétek és a magas kamatok miatt nem vehetnek fel hitelt és ezért nem végeznek beruházást, miközben 31 százalékuk kizárólag a bizonytalan szabályozási környezetet, 45 százalékuk pedig mindkét tényezőt fontosnak tartja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.