A növekvő kereslet a Cetelem Körkép 2014 eredményeiből is kiolvasható volt, a gyakorlat pedig most igazolja a trend megfordulását. A felmérés szerint ugyanis a magyarok 38 százaléka tervezi növelni fogyasztását ebben az évben. A vásárlási kedv erősödésének oka, hogy egyéni helyzetüket is jobbnak ítélik meg, mint korábban: míg 2013-ban 10-es skálán 3,6 pontra, addig idén a már átlagosan 4,2 pontra értékelték azt a válaszadók. Okostelefon vásárlását tavaly minden ötödik ember tervezte, idén pedig már több mint 25 százalékuk. Táblagépet pedig a válaszadók 19 százaléka szeretne venni ebben az évben, míg tavaly ez a szám csak 11 százalék volt.
„Hosszú távon is arra számítunk, hogy az emberek egyre többet költenek, a növekvő keresletből pedig az infokommunikációs eszközök piaca profitálhat, hiszen ezek a termékek ma már életünk minden területén jelen vannak, sőt, vásárlásaink során is egyre többet használjuk őket” – tette hozzá Lukácsi Zoltán, aki szerint az okoseszközök már nem csak tárgyai, eszközei is a vásárlásnak. A marketingigazgató hangsúlyozza, hogy a Cetelem Körkép 2014 adatainak tanúsága szerint az emberek 72 százaléka vásárlás előtt az interneten néz utána, hogy hol található a keresett terméket kínáló legközelebbi üzlet. Tízből négy vásárló pedig a felkeresett üzletben is használta már arra okostelefonját, hogy az árakat összehasonlítsa más üzletek áraival.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a hazai áruhitel-piacra rá is fér az élénkülés: május végén 31,7 milliárd forintnyi ilyen kölcsön volt a háztartásoknál – az egyéb hitelekkel együtt –, amely 11,4 százalékkal kevesebb, mint egy éve. Ráadásul az áruhitelek állománya az utóbbi években folyamatosan csökkent. A teljes fogyasztási hitel-piacon is hasonló a helyzet: a május végi, 3193,6 milliárdos állomány 6,85 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Biztató ugyanakkor, hogy a jegybank tavaly december óta folyamatosan nő az újonnan kihelyezett fogyasztási hitelek állománya.
Emelkedhetnek a forintkamatok
Élénkülni látszik a háztartások hitelfelvételi kedve, ám a ma már szinte csak forintban elérhető kölcsönök is járnak kockázattal – hívta fel a figyelmet a Bankmonitor.hu. A kamatok jövőbeli változása jelentheti a legnagyobb problémát: így egy hosszú távú, 20 éves lakáshitelnél az emelkedés valószínűségével mindenképpen számolni kell. Ám ennek számszerűsítése komplex feladat: a Bankmonitor.hu ezért egy olyan új webes alkalmazást fejlesztett ki, amelyen keresztül a hitelek kockázata mindenki számára megérthető, kiszámolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.